Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
powrót do listy

Zrzeczenie się wieczystego użytkowania
Sąd Najwyższy uznał, że zrzeczenie się prawa użytkowania wieczystego powoduje jego wygaśnięcie, co oznacza, że grunt wraca do jego właściciela.

Dotychczas nie było to jasne, gdyż kodeks cywilny mówi tylko o zrzeczeniu się własności nieruchomości. Możliwość zrzeczenia się użytkowania wieczystego przewiduje art. 16 ustawy z 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, ale tylko przez państwowe i samorządowe osoby prawne.

W przedmiotowej sprawie właścicielem gruntu był Skarb Państwa, a użytkownikiem wieczystym spółka, która aktem notarialnym zrzekła się ich na rzecz Gminy. Gmina wystąpiła do sądu o ustalenie, że nie jest użytkownikiem wieczystym tych gruntów, bo albo spółka jest nim nadal, albo też prawo użytkowania wieczystego wygasło. Sąd I instancji oddalił to żądanie, uznając, że gmina stała się użytkownikiem wieczystym spornych gruntów. Sąd II instancji nie był tego pewien i skierował pytanie do Sądu Najwyższego, który stwierdził, że zrzeczenie się prawa użytkowania wieczystego powoduje jego wygaśnięcie. Oznacza to, że grunt wraca do dyspozycji właściciela, w tym wypadku - Skarbu Państwa.

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 23.08.2006 r. sygn. III CZP 60/06.

23.08.2006

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.