Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
powrót do listy

Zwolnienie podatkowe z tytułu sprzedaży nieruchomości

Zwolnienie podatkowe z tytułu sprzedaży nieruchomości, w przypadku spłaty kredytu środkami otrzymanymi z tej sprzedaży, należy się również, gdy kredyt przejmie osoba trzecia - tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 28 kwietnia 2016 r.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT, przysługuje zwolnienie od podatku dochodowego ze środków otrzymanych ze sprzedaży nieruchomości mieszkalnej, pod warunkiem, że środki te zostaną w ciągu dwóch lat wykorzystane na własne cele mieszkaniowe. Z kolei art. 21 ust 25 wyjaśnia, co rozumie się pod pojęciem wydatków na cele mieszkaniowe. I tak między innymi uznana jest spłata kredytu zaciągniętego na zakup sprzedawanego mieszkania. Problem polegał na tym, że w przypadku, gdy kupujący mieszkanie przejmował razem z nim kredyt, takie przejęcie fiskus nie traktował jako spłatę kredytu i odmawiał prawa do ulgi.

W przedmiotowej sprawie nastąpiła sytuacja wskazana powyżej. Sprzedający i kupujący postanowili, że kredyt wzięty na uprzedni zakup przedmiotowego mieszkania zostanie przeniesiony na kupujących, co będzie uwzględnione w cenie sprzedaży nieruchomości. Dla obu stron transakcji było to korzystne, bowiem m.in. pozwoliło uniknąć płacenia dodatkowych kosztów dla banku za wcześniejszą spłatę kredytu. Organ podatkowy odmówił przyznania ulgi podatkowej tłumacząc, że zawarte w ustawie sformułowanie: “w celu spłaty kredytu” należy rozumieć dosłownie. W końcu kredyt został przeniesiony na inną osobę, a nie został faktycznie spłacony.

Obydwie instancje sądów administracyjnych przyznały jednak rację skarżącym. Sędzia NSA Bogusław Dauter stwierdził: z przepisu wynika tylko tyle, iż kredyt musi być spłacony. Ustawodawca nie uregulował sposobu, w jaki ma to nastąpić, dlatego przeniesienie długu na inny podmiot też jest dopuszczalne.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 28 kwietnia 2016 r., sygn. akt II FSK 996/14
25.05.2016

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.