Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
powrót do listy

Zwrot wywłaszczonej nieruchomości
W Polsce państwo ma pewne instrumenty pozwalające na ograniczenie prawa własności nieruchomości jednostki. Jednym z nich jest wywłaszczenie w konkretnym celu.

Co ciekawe jednak, jak przewidują przepisy – poprzedni właściciel lub jego spadkobierca mogą żądać zwrotu wywłaszczonej nieruchomości lub udziału w tej nieruchomości, jeżeli nieruchomość lub jej część stała się zbędna na cel określony w decyzji o wywłaszczeniu. Z wnioskiem o zwrot występuje się do starosty, który zawiadamia o tym właściwy organ gospodarujący zasobem nieruchomości. Warunkiem zwrotu wywłaszczonej nieruchomości lub udziału w tej nieruchomości albo części wywłaszczonej nieruchomości lub udziału w tej części jest zwrot przez poprzedniego właściciela lub jego spadkobiercę odszkodowania lub nieruchomości zamiennej. Zatem teoretycznie mamy możliwość na odzyskanie wywłaszczonej nieruchomości, np. jeśli planowana inwestycja nie dojdzie do skutku.

Z takim żądaniem wystąpili także spadkobiercy zmarłego właściciela nieruchomości, która przed laty została wywłaszczona. Właściwy starosta umorzył jednak postępowanie w sprawie jako bezprzedmiotowe po ustaleniu, że przed dniem wejścia w życie ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami tj. przed 1 stycznia 1998 r. na wywłaszczonej nieruchomości ustanowiono prawo wieczystego użytkowania na rzecz osoby trzeciej i prawo to zostało ujawnione w Księdze wieczystej założonej dla nieruchomości. Wydawać może się, że starosta podjął bardzo dziwną i niezrozumiałą decyzję, zatem spadkobiercy zaskarżyli powyższą decyzję, a sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku.

WSA wskazał jednak, że organ postąpił słusznie i swoją decyzję oparł na właściwych przepisach prawnych, tj. na art. 229 ustawy o gospodarce nieruchomościami obowiązującej od 1 stycznia 1998 r. wprost wynika, że roszczenie zwrotu nie przysługuje, jeżeli przed dniem wejścia w życie ustawy, nieruchomość została sprzedana albo oddana w użytkowanie wieczyste osobie trzeciej, a prawa nabywcy zostały ujawnione w księdze wieczystej. Jak się okazało nieruchomość została oddano w użytkowanie wieczyste w 1994 roku, a brak zagospodarowania spornego gruntu, jego zbyteczność dla obecnych użytkowników nie mogły wpłynąć na decyzję organów. Skarga została zatem oddalona.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 3 grudnia 2019 r. II SA/Bk 718/19

Kancelaria Janowski Markiewicz

27.04.2020

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.