Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   

Pośrednik nie otrzyma prowizji

Kiedy pośrednikowi nieruchomości nie należy się prowizja?

Pośrednik nieruchomości musi umieć właściwie udokumentować swoją pracę na rzecz klienta, w innym przypadku może nie otrzymać prowizji. Często obserwuje sytuacje, gdy pośrednicy przy obrocie nieruchomościami niedbale przystępują do udokumentowania swoich relacji z klientem. Nie podchodzą indywidualnie do sprawy, posługują się ogólnymi wzorami umów, których bardzo często nie rozumieją i nie potrafią modyfikować w zależności od sytuacji i ustaleń z klientem.

Zamiast negocjować treść umowy, dostosowywać ją do sytuacji, za udokumentowanie zawarcia umowy uważają naprędce podpisane przez klienta oświadczenie. Często też nie dokumentują wskazania klientowi drugiej strony umowy lub w ogóle nie zawierają umów przed podjęciem czynności z klientem, odkładając „papierki” na potem. Wszystkie te zachowania w prostej linii prowadzą do możliwości skutecznej odmowy zapłaty prowizji przez klienta.

 

Pośrednik musi udowodnić, że doprowadził do transakcji

Jak wynika z niedawnego wyroku Sądu Okręgowego w Poznaniu z 28 czerwca 2016 r., sygn. akt IX Gc 280/16, pośrednikowi nie zawsze należy się zapłata prowizji. Nie można bowiem z góry zakładać, że każda transakcja przeprowadzona przez jego klientów to efekt pracy pośrednika. Do obowiązków pośrednika należy udowodnienie, że w konkretnej sytuacji to on doprowadził do zawarcia umowy sprzedaży, a nie tylko zawarł umowę pośrednictwa.

W przedmiotowej sprawie klient pośrednika odmówił zapłaty prowizji i twierdził, że strona, z którą zawarł umowę sprzedaży, nie była pozyskana przez pośrednika. To wystarczyło , gdyż pośrednik nie potrafił w sądzie udowodnić, że to on pozyskał osobę, która kupiła nieruchomość. Samo wykazanie, że między stronami zawarto umowę pośrednictwa jest niewystarczające. Według Sądu profesjonalny przedsiębiorca mający doświadczenie w pośredniczeniu w sprzedaży nieruchomości, powinien zabezpieczyć swoje interesy i w umowie wskazać podmioty, z którymi jego klienci prowadzą rozmowy, bądź też zaznaczyć w umowie, że z nikim takich rozmów nie prowadzą.

Jeżeli pośrednik stoi na stanowisku, iż należy mu się zapłata wynagrodzenia, to ma obowiązek wykazania przed sądem, iż do umowy sprzedaży nieruchomości doszło na skutek wskazania przez niego potencjalnych kupujących. Jeżeli nie będzie potrafił tego wykazać, wynagrodzenie nie zostanie zasądzone przez sąd. Zgodnie bowiem z art. 6 Kodeksu cywilnego, ciężar dowodu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne, a zatem w tym wypadku na pośredniku.

Autor: Paweł Puch
Źródło: KRN.pl,  2016.08.08
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

W obronie osób, które utraciły swoje mieszkania
Artykuł
W obronie osób, które utraciły swoje mieszkania