Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   

Waloryzacja kwot należnych z tytułów określonych w ustawie o gospodarce nieruchomościami

1 lipca 2015 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami. Przedmiotowa ustawa ma na celu doprecyzowanie w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2014 r. poz. 518, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą”, art. 5 dotyczącego zasad waloryzacji kwot należnych z tytułów określonych w ustawie.

Konieczność uchwalenie ustawy została uzasadniona potrzebą realizacji wskazań zawartych w zdaniach odrębnych do wyroku Trybunału Konstytucyjnego K 23/08 z dnia 21 lipca 2011 r., pomimo uznania przez Trybunał, że art. 5 ustawy jest zgodny z art. 2 Konstytucji RP. Dotychczas obowiązujący art. 5 ustawy określał ogólnie, iż waloryzacja kwot należnych z tytułów określonych w ustawie jest dokonywana przy zastosowaniu wskaźników zmian cen nieruchomości ogłaszanych przez Prezesa GUS w drodze obwieszczeń w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”. Pomimo ustawowego obowiązku Prezes GUS ani razu nie ogłosił wskaźników zmian cen nieruchomości, przy czym w ustawie nie było dotychczas wskazane, w jakich terminach Prezes GUS taki obowiązek miałby realizować. W tej sytuacji zastosowanie miał art. 227 ustawy o gospodarce nieruchomościami, który jako przepis przejściowy wskazywał, iż do czasu ogłoszenia przez Prezesa GUS wskaźników zmian cen nieruchomości waloryzacji dokonuje się przy zastosowaniu wskaźników cen towarów i usług konsumpcyjnych ogłaszanych przez Prezesa GUS.

Uchwalona przez Sejm ustawa zmierza do tego, aby wprowadzić w życie zasadę, iż waloryzacja kwot należnych z tytułów określonych w ustawie dokonywana ma być z zastosowaniem wskaźników zmian cen nieruchomości sklasyfikowanych w rejestrze cen i wartości nieruchomości, z uwzględnieniem danych zawartych w ewidencji gruntów i budynków. Wskaźniki takie mają być ogłaszane w terminie 4 miesięcy od zakończenia kwartału, którego dotyczą, dla poszczególnych rodzajów nieruchomości oraz z podziałem na województwa, przy czym ustawa nie określa terminu początkowego, od którego Prezes GUS taki obowiązek ma realizować. Ustawa przewiduje jednocześnie stosowanie wskaźnika zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych, w przypadku gdy dla danego rodzaju nieruchomości nigdy nie ogłoszono wskaźnika zmian cen nieruchomości.

Ustawa nowelizuje również art. 158 dotyczący obowiązku rzeczoznawców majątkowych w zakresie sporządzania wyciągów z operatów szacunkowych. Obecnie obowiązujący art. 158 stanowi, że wyciąg z operatu powinien zawierać: określenie celu wyceny, opisy nieruchomości oraz ich wartość. Rzeczoznawcy powinni przekazywać wyciągi z operatów nie później niż 3 miesiące od dnia ich sporządzenia. Nowelizacja doprecyzowuje obowiązki rzeczoznawców majątkowych w tym zakresie, skraca do 2 miesięcy termin przekazywania wyciągów z operatów szacunkowych oraz wprowadza zmianę sposobu przekazywania wyciągów – zgodnie z przyjętą ustawą wyciągi takie mają być przekazywane do właściwych starostów w postaci elektronicznej za pomocą platformy ePUAP .

Ustawa zobowiązuje ministra właściwego do spraw budownictwa, lokalnego planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa do przekazania ministrowi do spraw informatyzacji wzoru wyciągu z operatu szacunkowego w celu umieszczenia go w centralnym repozytorium wzorów dokumentów elektronicznych.

Autor: Paweł Puch
Źródło: KRN.pl,  2015.08.03
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Prowadzenie książki obiektu budowlanego dla budynków połączonych
Artykuł
Prowadzenie książki obiektu budowlanego dla budynków połączonych