Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   

Altany w ogródkach działkowych

30 kwietnia 2015 r. weszła w życie ustawa z dnia 20 marca 2015 r. o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Przedmiotowa nowelizacja ma na celu doprecyzowanie zapisów ustawy Prawo budowlane w zakresie regulacji odnoszących się do budownictwa na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych, co pozwoli uniknąć w przyszłości wątpliwości dotyczących legalności postępowania osób wznoszących altany na działkach oraz oddali ryzyko masowego wszczynania postępowań w/s rozbiórki już istniejących altan. Szacuje się, że problem dotyczył około 900 tysięcy działkowców, którym groziłby zarzut dopuszczenia się samowoli budowlanej. Nowelizacja jest konsekwencją orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 stycznia 2014 r., które spowodowało, że duża część altan w ogrodach działkowych o właściwych wymiarach, ale niezgodnie z definicją altany przyjętą przez Naczelny Sąd Administracyjny, otrzymała lub groził jej nakaz rozbiórki.

Nowa definicja altany działkowej

Ustawa wprowadza nową definicję pojęcia „altany działkowej” w ustawie z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych oraz będącą skutkiem wprowadzenia wyżej wymienionej definicji legalnej modyfikację w art. 29 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 1 lipca 1994 r. Prawo budowlane. Zgodnie z nową definicją, altaną działkową będzie wolno stojący budynek rekreacyjno-wypoczynkowy lub inny obiekt pełniący taką funkcję położony na terenie działki w rodzinnym ogrodzie działkowym. Jego powierzchnia może wynieść maksymalnie 35 mkw., a wysokość 4-5 m. Do powierzchni altan działkowych nie będą wliczane tarasy, werandy oraz ganki, jednak tylko w przypadku, gdy nie przekroczą 12 mkw.

Potwierdzanie zgodność altany z wymaganiami prawa

Aby działkowiec nie miał wątpliwości, czy obiekt budowlany znajdujący się na jego działce spełnia wymagania określone w definicji altany działkowej, wprowadzono do ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych regulację przewidującą, że działkowiec będzie mógł wystąpić do właściwego organu nadzoru budowlanego z wnioskiem o wydanie zaświadczenia potwierdzającego zgodność wybudowanej altany działkowej z wymaganiami określonymi w ustawie o rodzinnych ogrodach działkowych.

Legalizacja altan działkowych

Ustawodawca wprowadził ponadto legalizację obiektów budowlanych wybudowanych na terenie rodzinnych ogrodów działkowych przed dniem wejścia w życie niniejszej nowelizacji, spełniających wymagania dla altany działkowej, określone w dodawanym pkt 9a w art. 2 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Za zalegalizowanie obiektów budowlanych działkowiec nie będzie obowiązany dokonać opłaty legalizacyjnej w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.

Wstrzymanie rozbiórek

Ustawa przewiduje też rozwiązanie sytuacji wszczętych postępowań w sprawie rozbiórek altan w rodzinnych ogrodach działkowych. W przypadku altan, w stosunku do których zostały wszczęte postępowania w sprawie wydania decyzji nakazującej rozbiórkę, która nie zakończyła się wydaniem ostatecznej decyzji, postępowania te mają być umarzane.


 

Autor: Paweł Puch
Źródło: KRN.pl,  2015.05.04
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Wygaśnięcie spółdzielczego prawa do lokalu a podatek dochodowy
Artykuł
Wygaśnięcie spółdzielczego prawa do lokalu a podatek dochodowy