Używamy plików cookies i podobnych technologii, by ułatwić korzystanie z naszych portali internetowych. Brak zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczał na to zgodę.
Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   

Apartamenty turystyczne ze stawką 23 proc. VAT

Wnioskodawca, będąc podatnikiem podatku od towarów i usług, zrealizował inwestycję, polegającą na budowie zespołu budynków usługowych o funkcji turystycznej i handlowej. Zespół budynków został zaliczony w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych do kategorii budynków zakwaterowania turystycznego i rekreacyjnego, jak: hotele, motele, pensjonaty, domy wypoczynkowe, schroniska turystyczne. W przedmiotowym zespole budynków znajdować się będą także apartamenty. Apartamenty te mają spełniać pod względem technicznym warunki lokali mieszkalnych przeznaczonych na stały pobyt ludzi. Lokale będą wykorzystywane w różny sposób, zależnie od potrzeb nabywców. W niektórych przypadkach będą stałym miejscem zamieszkania, w innych wykorzystywane zostaną na własny pobyt rekreacyjny, a jeszcze inni nabywcy zamierzają je wynajmować osobom trzecim.

W związku z powyższym opisem zadano pytanie, czy sprzedaż apartamentów będzie opodatkowana obniżoną stawką podatku od towarów i usług, to jest stawką 8 proc. Zdaniem Wnioskodawcy, dostawa opisywanych wyżej apartamentów powinna być opodatkowana obniżoną stawką podatku od towarów i usług, to jest stawką 8 proc. Jednak Fiskus uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Skoro starosta w wydanych zaświadczeniach o samodzielności określi przedmiotowe apartamenty jako lokale użytkowe, to trudno zgodzić się ze stanowiskiem, że przedmiotem sprzedaży będą lokale, spełniające warunki pozwalające uznawać je za lokale mieszkalne. W konsekwencji, ich sprzedaż podlega opodatkowaniu stawką podstawową 23 proc.

Naczelny Sąd Administracyjny w wydanym w dniu 11 kwietnia 2014 r. wyroku sygn. akt I FSK 702/13 uznał, że opodatkowaniu niższą stawką VAT nie podlega sprzedaż lokali określonych w aktach notarialnych jako użytkowe, o charakterze turystycznym. Obniżona stawka VAT ma bowiem zastosowanie w przypadku lokali mieszkalnych. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, iż wysokość stawki VAT determinuje charakter lokalu w momencie jego sprzedaży, a nie późniejszy sposób jego wykorzystywania przez nabywcę.

Na podstawie interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 09.07.2014 roku sygn.ITPP1/443-441/14/BS
 

Autor: Paweł Puch
Źródło: KRN.pl,  2014.08.18
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

VAT a wycofanie nieruchomości ze spółki jawnej
Artykuł
VAT a wycofanie nieruchomości ze spółki jawnej