Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   

Budowlańcy zapłacą, gdy szef opłaci im kwaterę pracowniczą

Sprawa dotyczy pracowników firm budowlanych działających na terenie całego kraju. W umowach o pracę mają oni z reguły określone jako miejsce wykonywania obowiązków służbowych, teren konkretnej budowy, a nie siedziby firmy. Tym samym jakikolwiek wyjazd nawet na drugi koniec Polski i tam przebywanie, mimo że dla nich jest pracą poza miejscem zamieszkania i zbliżonym do tego miejscem siedziby firmy, nie jest podróżą służbową i firma nie ma prawnego obowiązku wypłacać im diet ani innych należności. Niejednokrotnie jednak w takich sytuacjach pracodawcy opłacają zatrudnionym koszty noclegów w miejscu budowy, bo w innym wypadku budowlańcy nie decydowaliby się na pracę na oddalonych od domu budowach.

Zgodnie z interpretacja z 13 października 2015 r., nr IPPB4/4511-892/15-2/IM) uznawano w takiej sytuacji, że przychód po stronie pracownika nie powstaje. W sprawie budowlańców minister zmienił jednak zdanie. Teraz uznał, że mają oni jednak przychód, gdy szef opłaca im kwatery pracownicze. Wskazuje na to interpretacja zmieniająca z 30 maja 2016 r. nr DD3.8222.2.62.2016.IMD.

Jak czytamy w interpretacji zmieniającej w sytuacji, gdy pracodawca mimo braku ciążącego na nim obowiązku nałożonego przepisami prawa pracy zapewni oddelegowanemu pracownikowi bezpłatny nocleg poprzez wynajęcie hotelu pracowniczego, pokoju hotelowego, lub mieszkania (na cele zbiorowego lub indywidualnego zakwaterowania), to wartość tego świadczenia stanowi dla pracownika przychód z innych nieodpłatnych świadczeń. W takim przypadku mamy bowiem do czynienia ze świadczeniem, którego otrzymanie nie jest wynikiem zaistnienia zdarzenia o charakterze nietypowym lub okazjonalnym, lecz jest związane z wykonywaniem zadań służbowych w miejscu oddelegowania, tj. w nowym miejscu pracy przyjętym i zaakceptowanym przez pracownika w drodze porozumienia stron. To z kolei prowadzi do wniosku, że w sytuacji braku tego świadczenia ze strony pracodawcy pracownik musiałby ponieść przedmiotowy wydatek. Zatem przyjęcie świadczenia oferowanego przez pracodawcę leży w interesie pracownika, gdyż jest równoznaczne z uniknięciem przez niego wydatku na zakwaterowanie, jaki musiałby ponieść dla wykonania obowiązków służbowych zgodnie z postanowieniami umowy, którą zawarł z pracodawcą. Jego otrzymanie przez pracownika, nakłada na Wnioskodawcę, jako płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych, obowiązek obliczenia i pobrania zaliczki na podatek od wartości tego świadczenia.

Należy jednakże zauważyć, iż na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 19 ustawy PIT wolna od podatku jest wartość świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracowników, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 14 ustawy PIT – do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 500 zł. Zwolnienie ma zastosowanie do pracowników, których miejsce zamieszkania jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie korzysta z kosztów uzyskania przychodów określonych w art. 22 ust. 2 pkt 3 i 4 ustawy PIT.

Autor: Paweł Puch
Źródło: KRN.pl,  2016.06.20
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Przepisy o likwidacji wspólnot gruntowych
Artykuł
Przepisy o likwidacji wspólnot gruntowych