Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Kupno nieruchomości

Chcę kupić działkę z przeznaczeniem na zabudowę jednorodzinną. Tyle że chcemy ją zakupić z bratem i wybudować na niej dom, a zarazem wziąć na budowę kredyty – każdy na swoją rodzinę. Jakie wymagania musi spełniać taki projekt: czy działka musi być podzielona, czy w księgach wieczystych będą widniały dwa mieszkania? Czy to wystarczy do wzięcia pod zastaw kredytów na dwa osobne lokale?





Dwie osoby mogą kupić nieruchomość, np. każdy po 1/2 części. Wówczas między nimi powstanie współwłasność, a w księdze wieczystej będą widnieć w takich udziałach, w jakich nabędą nieruchomość. Jeżeli następnie na działce postawiony zostanie budynek, to będzie on tak samo współwłasnością właścicieli działki, niezależnie od tego, czy budynek wzniosą obaj współwłaściciele, jeden z nich czy osoba trzecia.

„Bliźniak”
Jeżeli budowany budynek ma być „bliźniakiem” (dwa budynki połączone jedną ścianą pionową), to najlepiej jeszcze przed kupnem dokonać podziału działki wzdłuż planowanego przebiegu ściany działowej, tak aby każdy nabył tę działkę, na której będzie stała jego część budynku.

„Mini blok”
Jeżeli budowany budynek ma składać się z dwóch mieszkań poziomych, np. jedno na parterze, a drugie na piętrze, to konieczny jest zakup działki na współwłasność i wykonanie takiego projektu budowlanego, który uwzględni wszystkie niezbędne warunki do wyodrębnienia w budynku dwóch samodzielnych lokali mieszkalnych. Następnie należy wybudować budynek, uzyskać zaświadczenia o samodzielności poszczególnych lokali i dokonać umownego zniesienia współwłasności (forma aktu notarialnego) lub wnieść sprawę do sądu.

„Współwłasność”
Możliwe jest też oczywiście kupno działki na współwłasność, wybudowanie na niej budynku bez uwzględnienia warunków stworzenia dwóch samodzielnych lokali i zamieszkanie w nim przez dwie rodziny. Jednak wówczas budynek, tak jak działka, zostanie niepodzielną współwłasnością i nikt ze współwłaścicieli nie będzie miał prawa do określonej wydzielonej części budynku, zaś wszystkie decyzje będą musiały być podejmowane wspólnie, począwszy od zameldowania, a skończywszy na remontach i sposobie korzystania z poszczególnych pomieszczeń.

Najbardziej bezproblemowym pod względem prawnym sposobem wykonania wspólnej inwestycji w praktyce okazuje się budowa bliźniaka. Budowa „mini bloku” zapewne spowoduje znaczny wzrost kosztów związanych prawdopodobnie z koniecznością opracowania indywidualnego projektu budowlanego oraz kosztami związanymi ze zniesieniem współwłasności po zakończeniu inwestycji. Natomiast budowa budynku, który będzie miał być współwłasnością, będzie najprawdopodobniej najtańsza, ale może rodzić przez najbliższe lata problemy co do określenia sposobu wspólnego korzystania. Bardzo często też w przypadku takiej współwłasności budynku sprawa kończy się w sądzie.

Jednak formalnie każda z tych trzech form inwestycji jest możliwa.


04.10.2007


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.