Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Kupno nieruchomości

10.02.2014
Mieszkam z rodzicami w niewykupionym mieszkaniu,należącym do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Głównym najemcą jest mój tata,emerytowany wojskowy. Niestety rodzice pogrążyli się w długach i mieszkanie jest mocno zadłużone,ja dokładam się do rachunków,jednak nie jestem informowana o kwocie zadłużeń dotyczących czynszu. Jakiś czas temu podpisałam,za namową rodziców,dokument potwierdzający,że zobowiązuję się do uiszczania opłat i biorę również odpowiedzialność za długi. Jestem dorosłą osobą,sama wychowuję 14-letnią córkę, mam stałą pracę i obawiam się,że suma zadłużeń jest już zbyt wysoka i może mi grozić zajęcie pensji z tego tytułu. Moje pytanie dotyczy nominacji,która należy do ojca,czy istnieje przepis,który umożliwia przeniesienie jej na mnie,jeśli będę spłacała dług za czynsz? Obawiam się eksmisji,bo rodzice nie robią nic w kierunku spłaty,a ja chciałabym uniknąć pozbawienia córki dachu nad głową. Mogę spłacać zadłużenie,ale chciałabym mieć prawo do lokalu,być może udałoby się z czasem wykupić mieszkanie na własność,ale nie na rodziców,tylko na mnie lub moją córkę. Proszę o poradę czy istnieje taka możliwość,skoro to tata ma prawo do lokalu,ale również on je nadal zadłuża. Nie jestem w stanie dokładać się do rachunków i dodatkowo płacić prawie 900 zł czynszu.
26.01.2012
W marcu 2010 aktem notarialnym uzyskałem odrębną własność lokalu mieszkalnego i w tym czasie ustaliliśmy z inspektorem nadzoru wykaz usterek. Do dziś nie wszystkie zostały usunięte przez dewelopera, zwłaszcza dotyczące ogrzewania metodą pompy ciepła. Jest to wada krytyczna. Ze względu na przebieg przewodów grzewczych w ścianach i podłodze uniemożliwia zamieszkanie. W październiku 2011 r. wobec zbliżającej się zimy, musiałem dokonać części napraw na koszt własny, licząc na zwrot wydatku. Niestety deweloper nie dokonał refundacji, a wykorzystując sytuację, firmę mającą dokonać napraw odesłał do mnie, bym dokonał zapłaty. W powyższej sytuacji mam kilka pytań: czy termin usunięcia wad ulega przedawnieniu; jak i czy sądownie zobowiązać dewelopera do usunięcia wad; czy też usunąć wady na koszt własny, ale z zabezpieczeniem (jakim?) zwrotu kosztów; czy nie zamieszkanie z przyczyn w/w może być podstawą do dalszego naliczania odsetek ustawowych z tytułu opóźnienia? Takie prawo - do momentu oddania mieszkania - miałem zawarte w umowie przedwstępnej.
07.11.2011
Jestem zainteresowana zakupem działki budowlanej, jednak działka jest oddzielona od drogi publicznej około dwumetrowym pasem innej działki, której właściciel nie jest znany, nie ma też księgi wieczystej, natomiast w zapisach w gminie widnieje osoba, która użytkuje działkę jako posiadacz samoistny. Z drugiej strony mojej działki wyznaczony jest pas drogi „prywatnej”, która jednak faktycznie nie istnieje i z uwagi na jej przebieg przez kilka innych działek nie będzie faktycznie wykonana przez dobrych kilka lat. Czy jest możliwość zmiany posiadacza samoistnego na mnie, gdy będę użytkować ten pas działki bez właściciela jako wjazd na moja posesję i czy będę mogła poprowadzić media przez ową działkę bez właściciela a jedynie z użytkownikiem. Jak mogę rozwiązać ta sprawę, by móc korzystać z tego pasa i mieć dostęp do drogi i mediów?
19.10.2007
Jak we wspólnotach mieszkaniowych traktować „właścicieli”, którzy wykupili swoje mieszkania w latach osiemdziesiątych czy dziewięćdziesiątych, lecz mają tylko umowę potwierdzającą nabycie lokalu (zamiast aktu notarialnego), a ich własność nie jest ujawniona w księdze wieczystej nieruchomości? Ponadto umowa podpisana jest przez pracownika administracji (nawet nie ówczesnego kierownika), a więc osobę (przypuszczam) nieupoważnioną do sprzedaży lokali. Przejęcie w zarząd wspólnoty upoważnia nowego zarządcę do sprawdzenia aktów notarialnych właścicieli wykupionych lokali. Czy umowa sprzedaży może i powinna być traktowana na równi z aktem notarialnym? Czym skutkuje dla właściciela nieujawnienie w księgach wieczystych swojej własności przez 15 – 20 lat od dnia wykupu lokalu? Czy skutki „niepełnej” własności przenoszą się na wspólnotę i w jakim stopniu?
08.10.2007
W lutym br. podpisałam umowę przedwstępną na zakup domu. Dom kupowałam od spadkobiercy na podstawie testamentu (jeszcze przed wyrokiem o nabyciu spadku). W lutym też zamieszkałam w nim wraz z rodziną, ponieważ sprzedałam swoje mieszkanie (żeby kupić dom). Obecnie toczy się postępowanie spadkowe i strona, której należy się zachówek, nie zgadza się z testamentem – podważyła go i wniosła do sądu sprawę o zabezpieczenie spadku, tj. o spis przez komornika masy spadkowej oraz dozór sądu nad spadkiem. Pomimo że termin umowy kupna-sprzedaży uzgodniliśmy na styczeń 2005 roku, postanowiliśmy umowę rozwiązać (również notarialnie), ponieważ nie ma widoków na szybkie zakończenie sprawy spadkowej, a tym samym zakończenie naszej umowy. Uzgodniliśmy ze sprzedającą, że zostaniemy w domu do końca maja 2005 roku, a ona odda nam wpłaconą zaliczkę, żebyśmy mogli kupić inną nieruchomość. Proszę mi powiedzieć, jakie mam prawa – czy mogę tam mieszkać do wyznaczonego terminu, jeżeli zarząd nieruchomością przejmie sąd. W domu znajdują się moje rzeczy i meble, więc boję się, żeby komornik nie zaliczył ich do masy spadkowej. Nie jesteśmy tam zameldowani.

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.