Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Najem nieruchomości

Chciałbym wynająć mieszkanie kilku studentom. Czy muszę z każdym z osobna podpisać umowę, czy mogę to zrobić tylko z jednym z nich? Czy mogę podpisać umowę ze studentem będącym na utrzymaniu rodziców, czy musi podpisać ją ze mną rodzic studenta?





Zależy, jaką konstrukcję Pan przyjmie. Można podpisać umowę z jednym studentem na cały czynsz, wynajmując mu całe mieszkanie i zawierając w umowie klauzulę, że może on podnająć mieszkanie innym osobom. Ma Pan wtedy stały czynsz niezależnie od ilości osób w danej chwili mieszkających. Nie musi Pan się wtedy martwić, że jeden czy dwóch studentów się wyprowadziło, bo wtedy w interesie głównego lokatora jest znalezienie od razu na ich miejsce następnych najemców.
Można też podpisać umowę z każdym studentem na wynajem poszczególnych pokoi ze współużytkowaniem kuchni, łazienki i pomieszczeń wspólnych. Wówczas z każdym z nich umawia się Pan na oddzielny czynsz. W takiej sytuacji konieczne jest uregulowanie w umowie sposobu ponoszenia i rozliczania opłat za media. Ma Pan wtedy możliwość doboru osób, które mieszkają w lokalu, lecz jeśli jeden czy dwóch studentów się wyprowadzi, Pana dochody spadną. Może się też zdarzyć, że na miejsce studentów, którzy zrezygnują z najmu, nie znajdzie Pan nikogo i zostanie w mieszkaniu jeden student z czynszem jak za jeden pokój, który de facto będzie miał całe mieszkanie dla siebie.
To, że student nie ma żadnych dochodów nie jest formalną przeszkodą w podpisaniu z nim umowy. Jako osoba pełnoletnia sam w swoim imieniu podpisuje umowy. Z uwagi na brak dochodów może być natomiast problemem z sądowym wyegzekwowaniem od niego zaległego czynszu.
Ponadto proszę zapoznać się z ustawą o ochronie praw lokatorów, kodeksem cywilnym – w części dotyczącej najmu, oraz z przepisami podatkowymi dotyczącymi najmu. Zbyt wiele osób bowiem podpisuje umowy najmu, zanim pozna przepisy, które mają do nich zastosowanie.



29.10.2007


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.