Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Deweloperzy

Czy firma deweloperska, która była wykonawcą budynku wielorodzinnego na działce należącej do kilku osób posiadających akty notarialne na grunt, a nie posiadających aktów notarialnych na mieszkania, może zaciągać kredyty, których zabezpieczeniem byłby taki budynek? Co należy zrobić, aby dokonać podziału tego budynku i uzyskać akt własności?





Gospodarowanie przestrzenią, jako wykonywanie prawa własności, reglamentowane jest przynajmniej w dwóch dziedzinach systemu prawnego w Polsce – w prawie administracyjnym i w prawie cywilnym. Zaznaczyć należy, iż reglamentacja prawna procesu budowlanego nie wynika z samego faktu zapewnienia ochrony prawnej tym, którzy mają tytuł prawny do nieruchomości, tak aby inwestycji budowlanej nie mogła realizować osoba nie mająca jakiegokolwiek tytułu prawnego na cele budowlane. W prawie cywilnym, nie tylko polskim, obowiązuje zasada, że to, co jest z gruntem trwale związane, jest własnością właściciela gruntu. Nie może istnieć stan prawny, poza pewnymi wyjątkami, w którym właściciel budynku i właściciel działki to dwie różne osoby. W sytuacji, gdy ktoś wniósł budynek na cudzej działce, co do zasady przyjmuje się, że właściciel działki staje się właścicielem budynku.

Hipotekę w celu zabezpieczenia kredytu na nieruchomości może ustanowić tylko jej właściciel (właściciel działki).

Jeżeli więc kupili państwo ułamek w działce, na której następnie deweloper wzniósł budynek na podstawie umowy ze współwłaścicielami, to jesteście współwłaścicielami zarówno działki, jak i budynku. Współwłasność polega jednak na tym, że każdy ze współwłaścicieli ma prawo do całej nieruchomości, ale oczywiście współwłaściciele mogą się umówić, że każdy z nich zajmuje określony lokal i z niego wyłącznie korzysta.

Aby zmienić ten stan rzeczy i z współwłaściciela całej nieruchomości stać się wyłącznym właścicielem konkretnego lokalu, współwłaściciele muszą dokonać zniesienia współwłasności poprzez wydzielenie samodzielnych lokali mieszkalnych. Można tego dokonać w drodze umowy notarialnej między współwłaścicielami, jeżeli wszyscy są zgodni lub w braku zgody każdy ze współwłaścicieli może wnieść w tej sprawie wniosek do sądu.

29.12.2007


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.