Czy jeśli lokator chce rozpocząć działalność gospodarczą i zarejestrować ją pod adresem zamieszkania (ale nie prowadzić tam działalności), to należy skorygować deklarację do podatku od nieruchomości? Czy fakt zarejestrowania działalności pod danym adresem mieszkalnym powoduje, że całość lokalu lub jego część powinna być podana w deklaracji jako używana do prowadzenia działalności gospodarczej?
Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą często jako siedzibę firmy wybierają swoje mieszkanie. Jednak samo zarejestrowanie firmy we własnym mieszkaniu nie jest podstawą do płacenia wyższego podatku od nieruchomości. Decydujące znaczenie dla wysokości podatku od nieruchomości będzie miał sposób wykorzystania mieszkania.
Jeżeli podatnik wykorzystuje tylko adres mieszkania dla celów prowadzonej działalności gospodarczej, a działalność gospodarczą prowadzi poza mieszkaniem np. nie potrzebuje biura lub biuro ma w innej lokalizacji, wówczas taka sytuacja nie może stanowić podstawy do zwiększenia stawki podatku od nieruchomości za mieszkanie. Nie zmieni sytuacji w zakresie opodatkowania podatkiem od nieruchomości mieszkania fakt, że przedsiębiorca w mieszkaniu przechowuje dokumentację firmową i sprzęt firmowy np. komputer, fax, kserokopiarkę itd.
Dopiero gdy przedsiębiorca wydziela np. pokój i tworzy w nim biuro, gdzie przyjmuje kontrahentów, będzie to miało wpływ na wymiar podatku od nieruchomości, tzn. zapłaci wyższy podatek od tej zajętej pod działalność gospodarczą części swojego mieszkania.