Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Działalność gospodarcza

Czy mam prawo prowadzić w mieszkaniu dwupoziomowym spółdzielczo-własnościowym sklep przemysłowy (powierzchnia całkowita 100 m, powierzchnia handlowa 30 m)? Jakie zezwolenia są potrzebne? Czy będę musiała płacić wyższy czynsz? Czy muszę robić projekty budowlane (na dole od strony ulicy są też drzwi)? Czy mogę zrezygnować z członkostwa w spółdzielni? Może lepiej nie dzielić mieszkania na dół i górę, ale zgłosić jako mieszkanie, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza?





Członkostwo w spółdzielni
W wyniku orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w chwili obecnej posiadanie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie jest obligatoryjnie związane z członkostwem w spółdzielni. Zatem nie trzeba być członkiem spółdzielni, aby posiadać spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Jednakże występowanie ze spółdzielni nie spowoduje obniżenia jakichkolwiek opłat związanych z lokalem i powinno być przez członka dobrze przemyślane, bo w zasadniczy sposób może ograniczyć mu możliwość wpływu na sposób zarządzania spółdzielnią.

Zgoda spółdzielni
Wynajmowanie lub oddawanie w bezpłatne używanie przez członka posiadającego spółdzielcze-własnościowe prawo do lokalu całego lub części lokalu nie wymaga zgody spółdzielni, chyba że byłoby to związane ze zmianą sposobu korzystania z lokalu lub przeznaczenia lokalu bądź jego części. Jeżeli wynajęcie lub oddanie w bezpłatne używanie miałoby wpływ na wysokość opłat na rzecz spółdzielni, członek jest obowiązany do pisemnego powiadomienia spółdzielni o tej czynności. Zatem zmiana sposobu korzystania z lokalu mieszkalnego na handlowy wymaga zgody spółdzielni.

Zmiana sposobu użytkowania
Artykuł 71 prawa budowlanego stanowi, że zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymaga pozwolenia właściwego organu, a przepisy art. 32, mówiącego o wymogach, jakie należy spełnić, by uzyskać pozwolenie na budowę, stosuje się odpowiednio. O postępowaniu w sprawie udzielenia pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania mówi także rozporządzenie z 26 czerwca 2003 r. w sprawie warunków i trybu postępowania dotyczącego rozbiórek oraz zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego (Dz. U. z 10 lipca 2003 r.).

§ 9 rozporządzenia mówi, że do wniosku o pozwolenie na zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części należy załączyć:

  1. opis i rysunek określający usytuowanie obiektu budowlanego w stosunku do granic nieruchomości (działki budowlanej) i innych obiektów budowlanych na działce wnioskodawcy i działkach sąsiednich, z oznaczeniem części obiektu, w której zamierza się dokonać zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego;
  2. zwięzły opis techniczny, określający rodzaj i charakterystykę obiektu budowlanego, jego konstrukcję, dotychczasowe i zamierzone przeznaczenie, wraz z danymi techniczno-użytkowymi, w tym wielkościami i rozkładem obciążeń, a w razie potrzeby również danymi technologicznymi;
  3. rysunki niezbędne do określenia charakterystyki techniczno-użytkowej adaptacji obiektu lub jego części;
  4. ekspertyzę techniczną wykonaną przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane bez ograniczeń w odpowiedniej specjalności lub przez rzeczoznawcę budowlanego w zakresie obejmującym odpowiednią specjalność;
  5. dowody uzyskania wymaganych przepisami szczególnymi uzgodnień, pozwoleń, opinii lub innych dokumentów wymaganych zgodnie z art. 32 ust. 1 prawa budowlanego;
  6. oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
  7. decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
W przypadku wniosku o zmianę sposobu użytkowania właściwy organ, oprócz dokumentów wymaganych w § 9 rozporządzenia, może zażądać przedstawienia szeregu innych dokumentów, co upodabnia proces uzyskiwania pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania do wydawania decyzji o pozwoleniu na budowę. Dzieje się tak w szczególności, gdy ze zmianą sposobu użytkowania łączy się przeprowadzenie większych robót budowlanych. W takim wypadku konieczne jest uzyskanie nowego pozwolenia na budowę i spełnienie wszystkich warunków wymaganych do jego uzyskania.

25.11.2006


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.