Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Inne

Czy musi być moja zgoda na ocieplenie ściany sąsiada, która jest na mojej posesji? Aby ocieplić ścianę swojego pokoju, sąsiad musi wejść na moją posesję.





Z informacji zawartych w postawionym pytaniu wynika, że w zaistniałym stanie faktycznym granica nieruchomości gruntowej przebiega wzdłuż jednej ze ścian budynku zlokalizowanego na nieruchomości sąsiedniej. Chcąc rozstrzygnąć tak postawione zagadnienie, nie sposób pominąć wskazania istoty prawa własności. Zgodnie z art. 140 k.c. właściciel może, z wyłączeniem innych osób (a co za tym idzie, również z wyłączeniem właściciela nieruchomości sąsiedniej) w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą. Z analizy przytoczonego wyżej przepisu wynika, że wskazuje on nie tylko na uprawnienia właściciela rzeczy, ale także na obowiązek osób trzecich do powstrzymywania się przed naruszaniem prawa własności. Jeżeli zatem w zaistniałej sytuacji właścicielowi nieruchomości, na której zlokalizowany jest budynek przeznaczony do ocieplenia, nie przysługuje skuteczne uprawnienie wobec właściciela nieruchomości sąsiedniej, prawo do wkraczania w jego sferę dozwolonego zachowania, wówczas, aby zrealizować opisane w pytaniu zamierzenie inwestycyjne, winien on uzyskać zgodę właściciela nieruchomości sąsiedniej (np. poprzez zawarcie stosownej umowy).

Jedynym przepisem w kodeksie cywilnym, który zezwala wprost na ingerencję w prawo własności nieruchomości sąsiedniej jest bowiem art. 149 k.c., zgodnie z którym właściciel gruntu może wejść na grunt sąsiedni w celu usunięcia zwieszających się z jego drzew gałęzi lub owoców. Jest to jednak wyjątek od zasady bezwzględnego charakteru prawa własności, a zgodnie z powszechnie przyjętymi regułami wykładni prawa, wyjątki nie powinny być interpretowane rozszerzająco (tzn. nie może on być stosowany w drodze analogii w przypadku innej przyczyny wejścia na nieruchomość sąsiednią).

Ze względu na charakter zamierzenia inwestycyjnego należy zwrócić uwagę na jeszcze jedną bardzo istotną kwestię. Nawet jeżeli właściciel nieruchomości sąsiedniej zezwoli nadejście w teren w celu ocieplenia ściany budynku, do rozstrzygnięcia może pozostać kwestia wpływu tej inwestycji na przekroczenie granic nieruchomości gruntowej, z uwagi na nałożenie na ścianę dodatkowej warstwy ocieplenia. W tej sytuacji, zgodnie z art. 151 k.c. właściciel nieruchomości, której granice zostały naruszone, może żądać albo stosownego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie odpowiedniej służebności gruntowej, albo wykupienia zajętej części gruntu, jak również tej części, która na skutek budowy straciła dla niego znaczenie gospodarcze.
19.10.2010


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.