Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Inne

21.09.2015
Piszę w imieniu swoim i sąsiadów. Mieszkamy we Wrocławiu, w domkach szeregowych. Problem dotyczy domu Państwa X, z którym ja sąsiaduję z prawej strony, a sąsiedzi z lewej (mamy wspólne ściany). Państwo X zmarli 30 lat temu, w tym domu ok. 5 lat mieszkała ich córka – obecnie to 70-letnia kobieta. Od 25 lat jest zameldowana, ale przebywa i mieszka w innej części miasta (sprawa spadkowa nie jest przeprowadzona). My jako sąsiedzi musimy ogrzewać wspólne ściany, dbamy o rynny i zieleń przy naszych plotach . Pani X nic nie robi, stan techniczny jej części jest katastrofalny, dachówki spadają, a dziury w dachu ułatwiają wejście gryzoniom. Dom jest własnością, ale działka należy do Skarbu Państwa (podobno ktoś za zmarłych opłaca stawki sprzed 20 lat za użytkowanie wieczyste tej działki). Gdzie mamy udać się po pomoc? Nasze domy są po remontach, działki zadbane, ale nie mamy już siły wchodzić przez płot, aby karczować cudzy ogród! Może jest jakaś instytucja, aby przywołać potencjalną spadkobierczynię do zadbania o otoczenie i nieszkodzenie innym osobom?
19.05.2014
Spółdzielnia Mieszkaniowa dzierżawi teren od m.st. Warszawy na parking społeczny dla mieszkańców osiedla. Teren ten był przez parę lat ogólnodostępny dla wszystkich mieszkańców osiedla, którzy parkowali tu swoje samochody. Przed kilkunastoma miesiącami Spółdzielnia ogrodziła teren i podpisała umowy najmu miejsca postojowego z poszczególnymi członkami. Z powodu braku miejsc nie wszyscy członkowie Spółdzielni otrzymali miejsce postojowe na parkingu. Czy Spółdzielnia miała prawo ogrodzić ogólnodostępny parking, powodując dodatkowe utrudnienia przejazdu do osiedla. Chcę jeszcze zaznaczyć, że złożyłam wniosek do Wydziału Architektury o udostępnienie informacji na podstawie art. 2 ust.1 o dostępie do informacji publicznej z zapytaniem, czy wydana została decyzja o pozwolenie na budowę lub czy zostało złożone zgłoszenie wykonania ogrodzenia na podanej działce. W odpowiedzi Wydział Architektury poinformował mnie, że w dokumentach archiwalnych nie odnaleziono ww dokumentów dotyczących budowy ogrodzenia na wskazanej we wniosku działce. Moje pytanie brzmi: jakie kolejne kroki należy podjąć w celu likwidacji ogrodzenia parkingu społecznego, aby teren wrócił do mieszkańców z miejscem ogólnodostępnym dla wszystkich członków mieszkających na tym osiedlu.
11.07.2013
Mieszkam wraz z rodziną w lokalu komunalnym. Dwa lata temu mój sąsiad rozebrał ścianę nośną, a to spowodowało pękanie ścian w moim mieszkaniu i obniżenie podłogi. Zgłosiłem to do Zarządu Budynków Miejskich (ZBM), licząc na pomoc w naprawieniu szkód, a Zarząd kazał mi występować z powództwem cywilnym. Wiem, że to walka z wiatrakami, bo sąsiad oficjalnie nie ma żadnego majątku, jest ciągle nieobecny, nie wpuszczał do mieszkania nawet komisji z nadzoru budowlanego. Nie wiem co mam robić, czy jest jeszcze szansa, aby to właściciel mieszkania (ZBM) zmusił sąsiada, który jest właścicielem remontowanego lokalu, do naprawienia szkód w moim? Czy faktycznie pozostaje mi tylko droga sądowa, ale z drugiej strony Państwową Inspekcję Nadzoru Budowlanego nie traktuje mnie jako strony w postępowaniu, bo jestem tylko najemcą i odsyła do właściciela lokalu, czyli ZBM, Sąd potraktuje mnie inaczej?
11.07.2013
Mój sąsiad, który często dokonuje czynności uciążliwych, w ostatnich dniach przy ogrodzeniu postawił duży kontener na śmieci. Znajduje się on w odległości ok. 4-5 m od okien, ponieważ moja nieruchomość jest oparta o jego, a kontener znalazł się przy tej granicy, z której budynki się opierają. Sąsiadowi to nie przeszkadza ponieważ nieruchomość, na której znajduje się kontener nie jest użytkowana, dodatkowo złośliwie otwiera cały czas kontener, co sprawia, że nieprzyjemny zapach staje się jeszcze bardziej uciążliwy i nie można otworzyć okien. Czy istnieją jakieś przepisy, które zabraniają umieszczania takich kontenerów w granicy? Nieruchomość sąsiada to niewielki dom jednorodzinny, ale w pobliżu ma również biuro i zakłady produkcyjne, z których śmieci wyrzuca właśnie do tego kontenera.
03.12.2006
Według wpisu w księgach wieczystych ojczym i mama są właścicielami mieszkania na prawach wspólności ustawowej. Brat ojczyma, który się nim zajmuje przez ostatnie 4 miesiące, chce ubezwłasnowolnić moją mamę, aby sprzedać to mieszkanie, a mojego ojczyma umieścić w domu opieki (mama przebywa w zakładzie opiekuńczo-leczniczym i jest niezdolna do podpisywania dokumentów ani prowadzenia jakichkolwiek spraw). Czy tak po prostu, ktokolwiek może ubezwłasnowolnić osobę i sprzedać jej mieszkanie bez skonsultowania się z jej dziećmi? Ponieważ nie mieszkam w Polsce na stale oraz ze względu na dużą odległość nie będę w stanie przylecieć, aby cokolwiek załatwić. Czy jest możliwość reprezentowania mnie przez osoby trzecie w uczestniczeniu w takiej sprawie jako syn? Gdzie mogę sprawdzić, czy sprawa została założona? Czy mogę taką sprawę założyć sam?

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.