Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Najem nieruchomości

Czy właściciel kamienicy może wypowiedzieć najem bratu, który nie zgadza się na powiększenie swojego mieszkania o pokój z kuchnią, tj. część mieszkania, z którego wyprowadziła się nasza 90-letnia matka (zamieszkała u córki). Matka była głównym najemcą loka





Właściciel może wypowiedzieć umowę najmu tylko z przyczyn określonych w ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (jej tekst dostępny jest na stronach serwisu www.krn.pl); w szczególności wypowiedzenia dotyczą art.11 i 12 tej ustawy.

Odpowiedź na wyżej zadane pytanie zależy od tego, czy omawiana sytuacja dotyczy dwóch lokali mieszkalnych, czy też tylko jednego zajmowanego przez dwie osoby.

Jeżeli brat jest najemcą (płaci czynsz we własnym imieniu za własne mieszkanie), a właściciel żąda od niego zajęcia dodatkowo drugiego opuszczonego przez matkę mieszkania, to nie jest to podstawa do wypowiedzenia umowy najmu.

Jeżeli jednak w wyżej wymienionym przypadku najemcą lokalu była matka, z którą zamieszkiwał tylko syn (nie zajmował on oddzielnego mieszkania tylko jedno wspólne), brat nie jest wówczas najemcą lokalu, a właściciel lokalu, w którym czynsz jest niższy niż 3% wartości odtworzeniowej, może na przykład wypowiedzieć stosunek najmu z zachowaniem sześciomiesięcznego terminu wypowiedzenia z powodu niezamieszkiwania najemcy (matki) przez okres dłuższy niż 12 miesięcy. W tym też przypadku niekorzystanie z części lokalu przez najemcę nie uprawnia go do samowolnego bez zgody właściciela obniżenia czynszu o tę część powierzchni.

01.08.2006


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.