W wyniku nadbudowy części wspólnej budynku jednorodzinnego, w którym były wyodrębnione już 2 lokale mieszkalne, powstały kolejne pomieszczenia. Umownie zostały one przyłączone do istniejących lokali. Objęta przebudową powierzchnia nieruchomości wspólnej służy właścicielom już wcześniej wyodrębnionych lokali. Nie ma konieczności zmiany udziałów w nieruchomości wspólnej. W jaki sposób włączyć nadbudowaną powierzchnię pomieszczeń do istniejących lokali bez konieczności wyodrębnienia ich samodzielności? Jak dokonać zmian w księdze wieczystej? Nie chcemy kolejnych numerów lokali, budynek jednorodzinny może posiadać tylko 2 lokale. Chodzi o włączenie nowo powstałej powierzchni mieszkalnej – pomieszczeń przynależnych do istniejących lokali i uwidocznienie tego w księdze wieczystej.
W myśl ustawy o własności lokali udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej powinien odpowiadać stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali, wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi. Udział właściciela lokalu wyraża się więc ułamkiem, gdzie licznik odpowiada powierzchni lokalu, a mianownik powierzchni wszystkich lokali w nieruchomości. Zatem jak najbardziej jeżeli właściciele dokonali nadbudowy i chcą włączyć nadbudowane pomieszczenia do lokali, czy to jako część składową, czy jako pomieszczenie przynależne, będzie to miało wpływ na zmianę wysokości udziału związanych z lokalami w nieruchomości wspólnej.
Aby tego dokonać, konieczna jest aktualizacja inwentaryzacji budynku (inwentaryzacja powykonawcza – rzuty kondygnacji z zaznaczonymi nowymi pomieszczeniami). Na tej podstawie właściciele lokali zawrą umowę w formie aktu notarialnego, w wyniku którego pomieszczenia te zostaną określone jako pomieszczenia przynależne do lokali. W akcie notarialnym notariusz zawrze też wniosek do ksiąg wieczystych o dokonanie zmian w księgach wieczystych prowadzonych dla poszczególnych lokali i nieruchomości wspólnej.