Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Mieszkania spółdzielcze

Jestem głównym najemcą w mieszkaniu spółdzielczym z lokatorskim prawem własności, na umowie do zamieszkania zgłoszony jest mąż i dzieci. Mąż wkrótce ma zasiedlić kawalerkę w tej samej spółdzielni, a przeprowadzi się tam moja mama zamieszkująca do tej pory z nami. Czy w tej sytuacji mąż może być głównym najemcą w tej kawalerce (też lokatorskie prawo), a ja głównym najemcą w dotychczasowym mieszkaniu? I czy w obu mieszkaniach mogą być zgłoszone do zamieszkania (na umowie) te same osoby?





Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, jest niezbywalne, nie przechodzi na spadkobierców i nie podlega egzekucji. Lokatorskie prawo powstaje z chwilą zawarcia umowy między członkiem a spółdzielnią. Umowa powinna być zawarta pod rygorem nieważności w formie pisemnej. Przez umowę o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego spółdzielnia zobowiązuje się oddać członkowi lokal mieszkalny do używania przez czas nieoznaczony, a członek zobowiązuje się wnieść wkład mieszkaniowy oraz uiszczać opłaty określone w Ustawie z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych oraz w Statucie Spółdzielni. Zatem aby nabyć lokal spółdzielczy, konieczne jest bycie członkiem spółdzielni i podpisanie z nią umowy. Nie ma innych ograniczeń, chyba że statut spółdzielni je przewiduje.

Co do zamieszkiwania, można mieć tylko jedno miejsce zamieszkania. Ponadto przez samo zamieszkanie nie nabywa się żadnych praw do lokalu.

29.11.2006


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.