Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Grunty

Jestem właścicielem domu jednorodzinnego (akt notarialny z 1998 r.), który jest położony przy drodze. Jej obecny status to „droga lasów państwowych”. Wcześniej była to dróżka polna własności gminnej. Czy gmina mogła przekazać drogę nadleśnictwu, pozbawiając mnie dojazdu drogą publiczną? Przy drodze brakuje chodnika, oświetlenia, nie egzekwuje się na niej prawa drogowego.





Przy przekazywaniu przez gminę Lasom Państwowym drogi, co w konsekwencji spowodowało pozbawienie pana dostępu do drogi publicznej, w akcie notarialnym sprzedaży powinna zostać ustanowiona służebność drogi koniecznej na rzecz właścicieli nieruchomości, które na mocy sprzedaży drogi zostały pozbawione dostępu do drogi publicznej.

Należy podkreślić, że przepisy Kodeksu cywilnego dają panu prawo domagania się ustanowienia dostępu do drogi publicznej. Zgodnie z przepisami, jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej (droga konieczna), co wynika z art. 145 § 1 Kodeksu cywilnego. Sformułowanie „odpowiedni dostęp do drogi publicznej” nie jest sprecyzowane w przepisach, jednak należy przez nie rozumieć zarówno sytuację, gdy nieruchomość nie ma w ogóle dostępu do drogi publicznej, jak i sytuację, gdy ten dostęp jest nieodpowiedni, a więc np. utrudniony, czy też uciążliwy.

Ustanowienie drogi koniecznej następuje przy spełnieniu kilku warunków:

  • trzeba uwzględnić potrzeby nieruchomości, która nie ma dostępu do drogi publicznej;

  • ustanowienie służebności drogi koniecznej może nastąpić z najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które ma prowadzić droga;

  • ustanowienie służebności drogi powinno uwzględniać interes społeczno-gospodarczy stron, czyli w omawianej sprawie zarówno interesy pana, jak i Skarbu Państwa, reprezentowanego przez Lasy Państwowe.

Przepisy Kodeksu cywilnego stanowią, że jeżeli potrzeba ustanowienia drogi jest konsekwencją sprzedaży gruntu lub też innej czynności prawnej, a między zainteresowanymi stronami nie dojdzie do porozumienia, wówczas w sprawie przeprowadzenia drogi przez grunty, które były przedmiotem tej czynności prawnej zarządza sąd (§ 2 art. 145 Kodeksu cywilnego).

Podsumowując, jeśli pomiędzy stronami, czyli pomiędzy właścicielem nieruchomości pozbawionej dostępu do drogi publicznej a obecnym właścicielem drogi, czyli Skarbem Państwa, reprezentowanym przez Lasy Państwowe, nie ma zgody w kwestii ustanowienia służebności drogi koniecznej, pozostaje panu wystąpienie w tej sprawie na drogę sądową. Wcześniej warto jednak wystąpić z pisemną prośbą w sprawie ustanowienia służebności drogi. Jeśli nie uzyska pan odpowiedzi lub będzie ona odmowna, wówczas zostaje panu droga sądowa.

28.09.2011


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.