Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Najem nieruchomości

Jestem właścicielem mieszkania w którym jeden pokój dałam do wynajęcia osobie, pobrałam kaucje w wysokości jednego miesięcznego czynszu. Wynajmujący przez jakiś czas opłacał czynsz plus opłaty za zużyte media ( gaz, prąd).W ostatnim miesiąc grudniu upomniałam się o zapłatę zaległości za gaz prąd od października. Wynajmujący jednak bez powiadomienia mnie i nieuregulowania należności również za grudzień (w tym czynsz). Nagle się wyprowadził, nie oddając mi kluczy oraz innych dokumentów. Nie Rozwiązał ze mną umowy najmu, która została zawarta do 1. 04. 2012 r. Nie wiem co mam zrobić, dodatkowo dowiedziałem się, że wynajmujący był wcześniej karany za długi.





Na wstępie należy zaznaczyć, iż fakt, że osoba, z którą podpisała Pani umowę najmu lokalu jest karana i ma długi nie ma znaczenia dla ważności tejże umowy.

Również fakt, iż najemca nie zamieszkuje i nie wykorzystuje wynajmowanego lokalu nie ma znaczenie, chyba że jego nieobecność mogłaby spowodować straty w lokalu (sytuacje takie dotyczą raczej długotrwałej nieobecności, przy założeniu, że żadna inna osoba nie korzysta z lokalu, np. brak wietrzenia przez długi czas spowodował powstanie grzyba na ścianie).

Kwestia regulowania opłat i możliwości wypowiedzenia umowy, została przedstawiona w art. 687 Kodeksu cywilnego: Jeżeli najemca lokalu dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności, a wynajmujący zamierza najem wypowiedzieć bez zachowania terminów wypowiedzenia, powinien on uprzedzić najemcę na piśmie, udzielając mu dodatkowego terminu miesięcznego do zapłaty zaległego czynszu.

Zgodnie z przytoczonym powyżej przepisem, w celu wypowiedzenia umowy najmu lokalu, powinna Pani, poczekać aż najemca będzie dłużny 2 okresy płatności (w Pani wypadku, opłata za 2 miesiące) i wysłać odpowiednie pismo na adres jaki najemca podał przy zawarciu umowy. Po okresie miesiąca, jeżeli płatność nie nastąpi, może Pani wypowiedzieć umowę. Po tym czasie można zmienić zamki w drzwiach, gdyż wcześniej najemcy przysługuje lokal/pokój, który od Pani wynajął.

Po wypowiedzeniu umowy, może Pani pobraną kaucję zaliczyć na poczet niezapłaconych należności za wynajem.

31.01.2012


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.