Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Współwłasność

Jestem współwłaścicielem 1/2 budynku wielorodzinnego, który nie ma podziału fizycznego. Zajmuję w nim lokal mieszkalny o pow. 63 m kw. Czy pozostali współwłaściciele mogą żądać ode mnie czynszu za ten lokal w sytuacji, gdy administruję budynkiem i pełnię rolę dozorcy?





Jednym z uprawnień wynikających z prawa własności jest prawo do korzystania z nieruchomości. Każdy ze współwłaścicieli może korzystać ze wspólnej nieruchomości w taki sposób, jaki wynika z jej przeznaczenia i da się pogodzić ze sposobem korzystania innych właścicieli. Zatem jeżeli jeden ze współwłaścicieli zajmuje lokal mieszkalny, żądanie pozostałych właścicieli czynszu za ten lokal jest pozbawione podstawy prawnej. Wręcz przeciwnie, jeżeli jako jedyny ze współwłaścicieli zarządza Pan nieruchomością, to ma Pan prawo żądać od pozostałych współwłaścicieli wynagrodzenia za sprawowanie zarządu. W razie sporu jego wysokość określi Sąd

Jeżeli współwłaściciele nie są zgodni co do sposobu korzystania z nieruchomości i nie mogą porozumieć się co do istotnych spraw dotyczących nieruchomości, powinni dokonać zniesienia współwłasności. Z takim wnioskiem do sądu może wystąpić każdy z nich. W wypadku kamienicy zniesienie współwłasności mogłoby polegać na wydzieleniu w budynku samodzielnych lokali mieszkalnych i przyznaniu ich na wyłączną własność poszczególnym współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów.

30.10.2007


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.