W pytaniu nie ma informacji na temat tego, jaka jest powierzchnia działki. Powierzchnia działki rolnej w kontekście jej podziału ma znaczenie, ponieważ zgodnie z przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami podziału nieruchomości można dokonać, jeżeli jest on zgodny z ustaleniami planu miejscowego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Podział nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w planach miejscowych na cele rolne i leśne, a w przypadku braku planu miejscowego wykorzystywanych na cele rolne i leśne, powodujący wydzielenie działki gruntu o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha, jest dopuszczalny pod warunkiem, że:
- działka ta zostanie przeznaczona na powiększenie sąsiedniej nieruchomości lub
- dokonana zostanie regulacja granic między sąsiadującymi nieruchomościami.
Zakaz dzielenia działek rolnych na działki mniejsze niż 0,3 ha obejmuje grunty przeznaczone na cele rolne i leśne na terenach, które są objęte miejscowym planem, jak też na terenach nieobjętych planami miejscowymi, ale wykorzystywanymi na cele rolne i leśne.
W konsekwencji oznacza to, że brak jest ograniczeń w dzieleniu gruntów rolnych i leśnych o powierzchni minimum 0,3 ha oraz większych. Aby podział został dokonany, wymaga on decyzji wójta (burmistrza, prezydenta miasta) zatwierdzającej podział, chyba że podziału dokonuje sąd. W takim wypadku nie wymaga się wskazanej wyżej decyzji wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Jeżeli sąd uzna, że podział działki rolnej na mniejsze jest sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem nieruchomości, przyzna nieruchomość jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty na rzecz drugiego ze współwłaścicieli.