Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Najem nieruchomości

Kamienica, w której mieszkam, jest w 50% własnością osoby prywatnej. Po śmierci babci podpisałem umowę najmu z administracją i dostałem zgodę na remont. Poniosłem duże wydatki, a teraz okazuje się, że współwłaściciel nie wyraża zgody, żebym tam mieszkał. Co mogę zrobić w takiej sytuacji? Jakie prawa mi przysługują?





Art. 691. kodeksu cywilnego stanowi, że w razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą. Osoby te wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci. W razie braku osób wymienionych wyżej stosunek najmu lokalu mieszkalnego wygasa. Wnuk nie jest więc osobą uprawnioną do „automatycznego" wstąpienia w stosunek najmu w chwili śmierci babci będącej głównym lokatorem, nawet jeżeli na stałe zamieszkiwał w tym lokalu.

Zatem jeżeli w lokalu tym na stałe nie zamieszkiwała żadna z osób, o których mówi art.691, stosunek najmu tego lokalu wygasł. Oczywiście właściciel może w tej sytuacji zawrzeć nową umowę najmu tego lokalu z dowolną osobą, jednak jeżeli nieruchomość stanowi współwłasność, konieczna jest zgoda (podpisanie umowy) wszystkich współwłaścicieli lub jeden z nich musi się legitymować pełnomocnictwem pozostałych współwłaścicieli, ponieważ zawarcie umowy najmu jest czynnością prawną przekraczającą zwykły zarząd nieruchomością. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie, mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.



01.08.2006


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.