Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Sprzedaż nieruchomości

Kiedy należy założyć księgę wieczystą





Chcę sprzedać 3-pokojowe mieszkanie w centrum. Według agencji nieruchomości teraz sprzedają się głównie kawalerki, które są bardzo drogie, albo 2-pokojowe, natomiast 3-pokojowe staniały. Zdaniem pośredników powinnam sprzedać moje mieszkanie za cenę 2-pokojowego? Druga sprawa to 4,5 albo 5 proc. prowizji dla agencji za sprzedaż. Na Zachodzie biorą 2,5 najdalej 3 proc. I jeszcze jedno pytanie. Mieszkanie wykupiłam od spółdzielni, teraz, zdaniem agencji nieruchomości, żeby je sprzedać, musiałabym założyć księgę wieczystą. To znaczy, że nie mogłabym sprzedać tego mieszkania bez księgi? Albo ja nie rozumiem już po polsku, albo Polska nie chce zrozumieć mnie. Co Pan na to?

Dziękuję z góry za odpowiedź.
Izabela

To nie kwestia rozumienia „po polsku”, tylko raczej kwestia rozumienia wolnego rynku, a jeżeli Pani nie wyjechała do Rosji tylko do krajów kultury zachodniej, to raczej te kwestie powinny być dla Pani oczywiste. Chyba oczywistym powinno być, że wolny rynek kształtuje także ceny mieszkań. Jeżeli na dany produkt jest mały popyt, a na inny duży, to w każdej normalnej gospodarce wolnorynkowej cena pierwszego produktu będzie spadać, a drugiego rosnąć. Jeżeli mieszkania „duże” cieszą się mniejszym zainteresowaniem, ich cena obniży się, bo trudno znaleźć na nie kupca. Zatem możliwa jest sytuacja, w której cena mieszkań 3-pokojowych zbliży się do 2-pokojowych. Ponadto cena mieszkań zróżnicowana jest też, a może przede wszystkim, w zależności od rejonu danego miasta. Warto więc samodzielnie zapoznać się z sytuacją na rynku i cenami podobnych mieszkań.

Kolejną sprawą jest sprawa wynagrodzenia pośrednika, która również jest wolnorynkowa, tzn. ustalana z danym pośrednikiem, a nie narzucona z góry, nie wiem, na przykład przez Państwo, zatem zdziwienie budzi Pani zdziwienie w tej tematyce. Jeden pośrednik więc za usługę zażąda 4 proc., a inny 2 proc., a jeszcze inny – jeżeli tak się umówi z klientem i takiego znajdzie – może się umówić i na 20 proc. Nie wiem, dlaczego ma być to problematyczne. Po drugie nie musi Pani z usług pośrednika w ogóle korzystać. Może Pani przecież sama znaleźć kupca na mieszkanie i zaoszczędzić tych kilka tysięcy złotych.

Trzecia kwestia to księga wieczysta. Jak się domyślam, skoro nie ma Pani księgi wieczystej dla mieszkania, to posiada Pani spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej. Lokal taki nie musi posiadać księgi wieczystej, a jeżeli kupujący będzie chciał czy musiał (hipoteka na rzecz banku) taką księgę założyć, można to zrobić przy okazji zawarcia umowy sprzedaży. Notariusz zawrze to w akcie notarialnym sprzedaży i skieruje odpowiedni wniosek do sądu. Nie ma potrzeby zakładania księgi wieczystej wcześniej.

Paweł Puch, prawnik

22.12.2016


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.