Kupiłam własnościowe spółdzielcze mieszkanie bez księgi wieczystej, którą chcę założyć i starać się o ustanowienie odrębności lokalu. Czy muszę najpierw założyć księgę wieczystą i potem wystąpić o ustanowienie odrębnej własności lokalu? Czy mogę te dwie rzeczy zrobić w tym samym czasie? Jak wygląda od strony prawnej zakładanie odrębnej własności dla spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania i czy spółdzielnia za to pobiera dodatkowe opłaty?
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest ograniczonym prawem rzeczowym na nieruchomości będącej własnością spółdzielni. Jest ono zbywalne i dziedziczne, ale nie jest prawem własności do lokalu. Jednak osoby, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych mają prawo żądać od spółdzielni przeniesienia na nich prawa własności zajmowanych lokali. Zgodnie z art. 17 ze znaczkiem 14 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych na pisemne żądanie członka lub osoby niebędącej członkiem spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, spółdzielnia mieszkaniowa jest obowiązana zawrzeć umowę przeniesienia własności lokalu po dokonaniu przez niego:
spłaty przypadających na ten lokal części zobowiązań spółdzielni związanych z budową, w tym w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego spółdzielni wraz z odsetkami;
spłaty zadłużenia z tytułu opłat na rzecz spółdzielni do których wnoszenia jest zobowiązany.
Spółdzielnia mieszkaniowa zawiera umowę przeniesienia własności w formie aktu notarialnego w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku przez osobę uprawnioną, chyba że nieruchomość posiada nieuregulowany stan prawny. Zarówno koszty opłat notarialnych, jak i koszty opłat sądowych związanych z założeniem księgi wieczystej dla lokalu obciążają nabywcę. W sytuacji gdy zamierza Pani skorzystać z możliwości nabycia prawa własności lokalu, z czym wiąże się obowiązek założenia dla niego księgi wieczystej (wniosek do sądu zawarty w akcie notarialnym wysyła notariusz), zakładanie księgi wieczystej dla spółdzielczego prawa do lokalu pozbawione jest sensu.