W pytaniu nie ma informacji na temat tego, jaki ustrój majątkowy istnieje między państwem, tzn. czy mają państwo podpisaną umowę o rozdzielności majątkowej (tzw. intercyzę), czy też między państwem istnieje ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej. Z pytania można wywnioskować, że nie mają państwo podpisanej umowy o rozdzielności majątkowej. Zakup mieszkania wymaga podpisania aktu notarialnego. Jeżeli w akcie notarialnym zostanie zawarte, że środki finansowe na nabycie mieszkania pochodzą z pani majątku osobistego, wtedy w razie rozwodu nieruchomość będzie należała tylko do pani. Jeśli więc pani chce, aby w razie rozwodu nieruchomość zakupiona z pani pieniędzy należała tylko do pani, warto zadbać o umieszczenie takiego zapisu w akcie notarialnym nabycia nieruchomości.
Natomiast jeśli w akcie notarialnym zakupu mieszkania nie znajdzie się zapis, że środki na nabycie mieszkania pochodzić będą z pani osobistych środków finansowych, to w razie orzeczenia rozwodu nieruchomość ta będzie podlegała podziałowi pomiędzy panią a pani mężem.
Trzeba pamiętać o tym, że w części spraw, które dotyczącą zwłaszcza zaciągania zobowiązań finansowych, dla ważności czynności prawnej wymagania jest zgoda drugiego ze współmałżonków. W myśl art. 37 § 1 pkt 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgoda drugiego małżonka jest wymagana do dokonania czynności prawnej prowadzącej do sprzedaży, obciążenia, zakupu nieruchomości lub użytkowania wieczystego, jak również prowadzącej do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków.
Czynność prawna zakupu nieruchomości stanowi czynność przekraczającą zwykły zarząd i dla jej ważności wymagana jest zgoda drugiego małżonka.
Jeśli takiego potwierdzenia umowy ze strony drugiego ze współmałżonków nie będzie, umowa zakupu mieszkania jest nieważna (art. 37 § 2, § 3 i § 4 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).
Podstawa prawna: art. 37 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. nr 9, poz. 59, z późn. zm.).