Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Inne

Mamy z mężem wspólne mieszkanie własnościowe. On poznał inną kobietę i chce na mnie wymusić podpisanie rozdzielności majątkowej, aby uzyskać kredyt na zakup wspólnego z nią mieszkania. Ja, w obawie o przyszłość synów, nie chcę się zgodzić. Jak mogę zabezpieczyć się przed ewentualnymi posunięciami z jego strony? Jakie konsekwencje czekają mnie w przypadku podpisania lub niepodpisania rozdzielności?





Z chwilą zawarcia małżeństwa między małżonkami powstaje wspólność majątkowa dotycząca majątku nabytego w trakcie trwania małżeństwa. Zatem dochody małżonków, np. ze stosunku pracy, i nabywane podczas małżeństwa rzeczy wchodzą w skład tego majątku, niezależnie od tego, przez którego małżonka są generowane.

Umowa o rozdzielności majątkowej ma formę aktu notarialnego, a podpisana przed zawarciem małżeństwa, tzw. intercyza, powoduje, że ta wspólność majątkowa nie powstaje. Wtedy – mimo zawarcia małżeństwa – każdy z małżonków ma swój oddzielny majątek i dysponuje nim bez zgody drugiego małżonka, tak jak przed zawarciem małżeństwa. Oczywiście, mimo zawarcia tej umowy osoby te mogą nabyć razem na przykład mieszkanie, ale nabywają go nie jako małżonkowie, tylko jak dwie obce osoby – na współwłasność, określając wysokość swoich udziałów.

Umowę o rozdzielności majątkowej można zawrzeć również w trakcie trwania małżeństwa, ale rodzi ona skutki prawne tylko na przyszłość. Zatem ten majątek, który już małżonkowie zgromadzili, będzie nadal ich majątkiem wspólnym, za to od dnia zawarcia umowy każdy z nich zacznie tworzyć swój własny majątek. Aby zlikwidować wspólność majątku nabytego dotychczas, oprócz umowy o rozdzielności majątkowej, konieczne jest zawarcie umowy o podział majątku dorobkowego. Niewłaściwe decyzje majątkowe są brzemienne w skutkach, a ich dokonywanie bez odpowiedniej wiedzy lub wsparcia prawnego może powodować skutki odczuwane przez resztę życia, dlatego zalecam zasięgnięcie wyczerpującej porady prawnej u radcy prawnego lub adwokata i jego wsparcie przy podejmowaniu takich decyzji.

Prawdopodobnie mąż wystąpił o ustanowienie rozdzielności majątkowej. W przypadku podpisania umowy o rozdzielności majątkowej mąż uzyska kredyt na zakup mieszkania i kupi je wraz z tą drugą osobą. Rozdzielność spowoduje, że nie będzie Pani miała żadnych praw do tego nowego mieszkania, ale też dług męża w banku będzie wyłącznie długiem męża. Nie będzie też Pani ponosić niejednokrotnie niekorzystnych konsekwencji finansowych związanych z jego nowym życiem, na które nie ma Pani wpływu. Jeżeli nie podpisze Pani umowy, mąż może do tej rozdzielności majątkowej doprowadzić, na przykład wnosząc sprawę do sądu o separację. Separację dużo prościej uzyskać niż rozwód, a jedną z jej konsekwencji jest właśnie rozdzielność majątkowa. Przebieg sprawy może być też mniej korzystny dla Pani, gdyż mąż zamiast wnosić do sądu o separację, może znaleźć instytucję finansową, które udzieli mu kredytu bez zgody współmałżonka, dlatego między małżonkami, którzy już nie żyją razem, ustanowienie rozdzielności majątkowej jest raczej pożądaną sprawą, zwłaszcza jeżeli łączy się z podziałem majątku. Umowa ta znosi bowiem wówczas fikcyjność istnienia wspólnego majątku i współodpowiedzialność za niego. W przedstawionej sytuacji dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza jeżeli obie strony z różnych względów nie chcą na razie rozwodu, może okazać się ustanowienie rozdzielności majątkowej z takim podziałem majątku dorobkowego, aby to Pani przypadło dotychczasowe mieszkanie. Spowoduje to względne uregulowanie sytuacji majątkowej i uchroni Panią przed niepotrzebnymi nerwami i kosztami związanymi z podziałem majątku po rozwodzie.



29.12.2007


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.