Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Inne

Mój ojciec zamieszkuje w mieszkaniu spółdzielczym, które jest moją własnością. Jest on inwalidą i otrzymuje rentę. Ojciec ubiega się o dodatek mieszkaniowy, a nie może go dostać, ponieważ nie jest właścicielem mieszkania. Wysłałam mu pismo mówiące o wynajmie mieszkania ode mnie, ale to nie wystarczyło. Ojciec twierdzi, że dostanie dodatek, jeśli przepiszę na niego mieszkanie albo uczynię go współwłaścicielem. Boję się, że wtedy sprzeda swoją część i będę miała w przyszłości kłopoty z ewentualną sprzedażą mieszkania. Czy ojciec może sprzedać swoją część bez mojej zgody? Jak mogę mu pomóc, by mógł dostać dodatek, ale jednocześnie nie komplikować sprawy z mieszkaniem?





Dodatek mieszkaniowy przysługuje:

  1. najemcom oraz podnajemcom lokali mieszkalnych (właścicielem mieszkania może być gmina, zakład lub osoba prywatna),
  2. członkom spółdzielni mieszkaniowych zamieszkującym na podstawie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego,
  3. osobom zajmującym lokale mieszkalne w budynkach stanowiących ich własność i właścicielom lokali mieszkalnych,
  4. innym osobom mającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego i ponoszącym wydatki związane z jego zajmowaniem,
  5. osobom zajmującym lokal mieszkalny bez tytułu prawnego, oczekującym na przysługujący im lokal zamienny albo socjalny.
Zatem aby dostać dodatek mieszkaniowy, nie trzeba być właścicielem lub współwłaścicielem mieszkania. Należy mieć tytuł prawny do zajmowania lokalu, czyli wystarczy być najemcą lub nawet zajmować lokal na podstawie umowy użyczenia, ale trzeba spełnić dodatkowo szereg innych warunków. Dodatek mieszkaniowy przysługuje osobom mieszkającym w lokalu, jeżeli średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku nie przekracza 150% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 100% w gospodarstwie wieloosobowym. Normatywna powierzchnia użytkowa lokalu w przeliczeniu na liczbę członków gospodarstwa domowego nie może przekraczać:

  • 35 m2 – dla 1 osoby
  • 40 m2 – dla 2 osób
  • 45 m2 – dla 3 osób
  • 55 m2 – dla 4 osób
  • 65 m2 – dla 5 osób
  • 70 m2 – dla 6 osób, a w razie zamieszkiwania w lokalu większej liczby osób dla każdej kolejnej osoby zwiększa się normatywną powierzchnię użytkową o 5 m2.
Normy powierzchni użytkowej podane wyżej podwyższa się o 10 m2, jeżeli w lokalu mieszka osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku. Dodatek mieszkaniowy nie przysługuje, jeżeli powierzchnia użytkowa zajmowanego lokalu przekracza powierzchnię normatywną o więcej niż 30% w budynkach wybudowanych po 1945 r. i o więcej niż 50% w budynkach wybudowanych przed końcem 1945 r.

19.07.2006


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.