Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Kupno nieruchomości

Mój szwagier ma zdolność kredytową i może kupić dom na kredyt. W nieruchomości tej miałaby mieszkać jego i moja rodzina – mielibyśmy spłacać połowę kredytu, a po spłacie parter budynku i część działki byłaby nasza. Czy w świetle prawa jest to możliwe i czy można spisać u notariusza odpowiednią umowę? Jeśli tak, to jak powinna wyglądać, abym po zakończeniu spłacania kredytu mogła być pełnoprawną właścicielką połowy nieruchomości?





 Proponowaną przez Panią transakcję można uregulować umownie, jednak wiąże się to ze zbyt dużym ryzykiem. Przede wszystkim kredyt na zakup nieruchomości zaciąga się na 20-30 lat. Nie może mieć Pani pewności, że szwagier będzie wtedy żyć, że jego spadkobiercy będą zainteresowani przeniesieniem na Panią własności nieruchomości i że sprawa nie skończy się wieloletnim sporem sądowym. Ponadto wystarczy, że w ciągu tych 30 lat szwagier popadnie w długi, przestanie spłacać kredyt, a komornik zlicytuje nieruchomość i nawet jeżeli szwagier będzie chciał wywiązać się z umowy, to nieruchomość nie będzie już jego własnością. W ciągu 30 lat zbyt wiele może się zdarzyć, żeby taką transakcję traktować poważnie.  
 
Natomiast to, że szwagier ma zdolność kredytową, a pani jej nie posiada, nie stoi na przeszkodzie, aby wziąć razem kredyt i kupić nieruchomość na współwłasność, a następnie w drodze umowy określić tylko zasady spłaty kredytu. Wówczas od razu stanie się Pani współwłaścicielką nieruchomości. Trzeba podkreślić, że wtedy również Pani sytuacja będzie zależna od sytuacji szwagra, ale tylko w ten sposób, że razem jesteście kredytobiorcami. Gdyby szwagier popadł w tarapaty finansowe, to spłata całego kredytu obciąży Panią. Jednak będzie Pani posiadać prawo żądania zwrotu części spłaconego za szwagra kredytu zgodnie z zawartą umową. Jako współwłaściciele domu powinniście także zawrzeć wówczas umowę określającą zasady korzystania ze wspólnej nieruchomości i zasady te ujawnić w księdze wieczystej.
 
Bez wątpienia jest to transakcja, która wymaga dobrego przygotowania, a przede wszystkim przemyślenia możliwych zagrożeń oraz dużej wiedzy prawniczej na każdym etapie. Dlatego, bez odpowiedniej obsługi prawnej, nie będzie Pani w stanie jej przeprowadzić. Jeżeli znajdziecie bank, który udzieli wam wspólnie kredytu, warto by wynająć prawnika, aby ten uregulował stosunki między wami i właściwie przygotował umowy.
 

17.06.2013


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.