Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Współwłasność

Moja babcia ma dom. Druga rodzina dobudowała sobie górę. Są też budynki gospodarcze. Druga rodzina chce zrobić podział budynków i podwórka. Moje pytanie brzmi: kto płaci za podział: ta druga rodzina czy wspólnie (oni chcą tego podziału).





Z pytania wynika, że nieruchomość jest własnością babci. Zatem jak to Pani nazywa „druga rodzina” tylko korzysta z nieruchomości. Fakt, że poniosła koszty na nadbudowę budynku nie daje jej żadnych praw do nieruchomości. Nieruchomość jest własnością babci.

Jeżeli ta „druga rodzina” jest jednak razem z babcią współwłaścicielem tej nieruchomości, to mogą żądać podziału nieruchomości, czyli zniesienia współwłasności. Jeżeli współwłaściciele dojdą do porozumienia zniesienia współwłasności można dokonać w formie aktu notarialnego. Tak strony muszą wówczas porozumieć się co do sposobu podziału tak muszą się porozumieć co do sposobu podziału kosztów z tym związanych. Jeżeli brak jest porozumienia, każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności przez sąd. Wówczas zarówno sposób podziału, jak i kwestie podziału kosztów sądowych dokona sąd.  

28.07.2015


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.