Używamy plików cookies i podobnych technologii, by ułatwić korzystanie z naszych portali internetowych. Brak zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczał na to zgodę.
Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Mieszkania spółdzielcze

Moja rodzina nie płaciła czynszu, w wyniku czego dostała z sądu nakaz zapłacenia zaległych należności wraz z odsetkami. Okazało się, że jest to spora kwota. A co najgorsze, również ja widnieję na liście płatników, choć nie mieszkam z rodziną od prawie 10 lat, z czego ostatnie 2 lata mieszkam za granicą. Czy w związku z tym sąd ma prawo egzekwować również ode mnie spłatę tych należności na podstawie mojego zameldowania? Czy spłatą tych należności nie powinien być obarczony tylko główny najemca?





W związku ze zmianą kodeksu cywilnego, wprowadzono nowy artykuł, który ma ułatwić dochodzenie zapłaty czynszu i innych opłat za używanie lokalu. W rezultacie nie tylko najemca odpowiada za zaległości czynszowe, ale również osoby z nim stale zamieszkujące. Zgodnie z art. 688(1) k.c. za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie. Odpowiedzialność tych osób ogranicza się do wysokości czynszu i innych opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania. W związku z tym, by nie być zobowiązanym do zapłaty, należy udowodnić, że nie zamieszkiwało się lokalu, oraz – tym samym – że zameldowanie nie odpowiadało stanowi faktycznemu. 20.12.2007


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.