Moja żona jest obcokrajowcem i chcemy kupić mieszkanie. Nie wiem czy żona musi wykazać z jakiego źródła ma pieniądze na inwestycję skoro przywiozła je do Polski bez deklaracji. Jakie w takim wypadku są konsekwencje zakupu mieszkania, czy urząd skarbowy może się przyczepić do takiej transakcji i kazać jej udowadniać skąd pochodzą pieniądze?
Przede wszystkim w przypadku kiedy suma przewożonej gotówki jest równa bądź wyższa niż 10 tys. euro osoby je przewożące muszą to zgłosić organom celnym. Przepisy te dotyczą również ekwiwalentu tej sumy w innych walutach lub łatwo zbywalnych aktywach typu czeki podróżne czy akcje.
Zgodnie z rozporządzeniem unijnym, obowiązek zgłoszenia występuje w przypadku przywozu lub wywozu środków płatniczych przez granicę zewnętrzną UE. Jednak w niektórych państwach członkowskich, w tym w Polsce obowiązek wypełnienia zgłoszenia dewizowego dotyczy także pasażerów tranzytowych oraz takich, którzy przekraczają granicę państwową nawet w ruchu wewnątrz unijnym. Zatem już sam fakt przewiezienia bez zgłoszenia znacznej kwoty do Polski w formie gotówki będzie powodował negatywne skutki. Sytuacja ta mimo jej niewykrycia na etapie przewożenia może zostać ujawniona później, np. na etapie wpłaty znacznej kwoty na rachunek bankowy, wymiany waluty czy wreszcie na etapie kupna nieruchomości, gdyż notariusz każdorazowo przesyła kopię aktów notarialnych do urzędu skarbowego, gdzie podlegają one analizie i weryfikacji. Ponadto, kupując różnego rodzaju dobra, nie tylko nieruchomości, musimy potrafić udowodnić skąd pochodzą pieniądze, za które je kupujemy. Problem ten w zasadzie odpada tylko gdy zakup nieruchomości finansowany jest w większej części lub w całości z kredytu bankowego. Natomiast w przypadku kiedy za gotówkę student kupuje mieszkanie lub osoba o niskich dochodach dom mogą spotkać się z pytaniem urzędu skarbowego skąd mają pieniądze na ich zakup. Jeżeli dochody podatnika z danego roku i z lat ubiegłych nie będą odpowiadać kwocie wydatkowanej na zakup nieruchomości, a podatnik nie będzie potrafił udokumentować pochodzenia różnicy między osiągniętym dochodem a wydatkowanymi pieniędzmi urząd skarbowy naliczy podatek w formie ryczałtu według przytłaczającej stawki 75 proc. (art.30 ust 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Zatem w związku z tym, że co najmniej Pan jako obywatel Polski jest podatnikiem podatku dochodowego, kupno przez Państwo jako małżonków nieruchomości, może powodować wszczęcie postępowanie wyjaśniającego co do pochodzenia pieniędzy wydatkowanych na nieruchomość z nieujawnionych źródeł.