Moja żona wraz z rodzeństwem dostała w spadku po ojcu ziemię. Ze względu na to, że jej siostra nie jest pełnoletnia, nie mamy możliwości w miarę szybkiego rozdzielenia działek, czy mimo tego możemy starać się o pozwolenie na budowę na jednej z nich, nie będąc jej właścicielami?
W przedmiotowej sytuacji nieruchomość jest współwłasnością kilku osób. Jak wynika z uregulowań Kodeksu cywilnego dotyczących współwłasności do czynności zwykłego zarządu potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli liczona według wielkości udziałów (art. 201 k.c.). W braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności. Do czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli (jednomyślność). W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie, mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli (art.199 k.c.).
Bez wątpienia budowa budynku na nieruchomości jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd, a zatem wymaga zgody wszystkich współwłaścicieli, a w przypadku jej braku wniosku do sądu podpisanego przez współwłaścicieli dysponujących co najmniej połową udziałów w nieruchomości. Ponadto budowa budynku na działce będącej współwłasnością tylko przez jednego z współwłaścicieli jest fatalnym pomysłem pod względem prawnym. Budynek taki bowiem jest trwale z gruntem związany, a zatem jest częścią składową nieruchomości i nie będzie także współwłasnością wszystkich współwłaścicieli nieruchomości, co może spowodować dalsze problemy w przyszłości. Natomiast fakt, że jednym z współwłaścicieli jest osoba niepełnoletnia w żaden sposób nie przeszkadza w dokonaniu działu spadku czy zniesienia współwłasności. Jeżeli współwłaściciele są zgodni co do podziału nieruchomości, wystarczy, aby rodzice niepełnoletniego współwłaściciela wystąpili z wnioskiem do sądu rodzinnego i uzyskali jego zgodę na proponowany podział nieruchomości i wówczas mogą zawrzeć umowę działu spadku lub zniesienia współwłasności w formie aktu notarialnego, a niepełnoletniego właściciela reprezentować będą rodzice. Uzyskanie zgody sądu rodzinnego nie powinno stanowić problemu zwłaszcza, jeżeli proponowany podział nie następuje z jego pokrzywdzeniem. Fakt, że jeden z współwłaścicieli jest niepełnoletni nie wyklucza też wniesienia sprawy do sądu o dział spadku lub zniesienie współwłasności, jeżeli współwłaściciele nie mogą dojść do porozumienia co do sposobu podziału nieruchomości. Dopiero w sytuacji, gdy w wyniku działu spadku lub zniesienia współwłasności dana osoba stanie się wyłącznym właścicielem działki powinna rozpocząć budowę budynku na tej działce.