Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Spadki, testamenty

19.05.2014
Przebywam za granicą od 4 lat. Mój tata odszedł w lutym, był najemcą lokalu z administracji. Jestem w tym mieszkaniu zameldowana, ale tata podczas mojej nieobecności zgłaszał, że nie przebywam w mieszkaniu, żeby zmniejszyć opłaty. Przyjeżdżałam co 3-6 miesięcy, aby go odwiedzić, wspierałam go również w miarę możliwości finansowo. Załatwiłam opiekunkę, której pod koniec tata potrzebował. Złożyłam wniosek o mieszkanie, ale prawdopodobnie uzyskam negatywną odpowiedź. Bardzo zależy mi na tym mieszkaniu, gdyż chciałabym je wykupić. Pani w urzędzie powiedziała, że mogłabym wykupić to mieszkanie za 35 proc. wartości. Czy jest taka możliwość? Jaka jest szansa na takie rozwiązanie sprawy? Nie chcę inwestować dużo pieniędzy w walkę o mieszkanie, gdyby już teraz było wiadomo, że nie mam szansy wygrać.
03.08.2012
Od dzieciństwa jestem osobą niepełnosprawną z 1 grupą. Od urodzenia mieszkam w rodzinnym domu rodziców. Mama zmarła w 1958 r., a ojciec w 1996. Mój brat, który już nie żyje, wyprowadził się z domu w 1959 r., miał dwoje dzieci, które teraz domagają się spadku (chcą spłaty, niestety nie mam pieniędzy na wymaganą przez nie kwotę). Mam też siostrę, która wyprowadziła się z rodzinnego domu w 1990 r., ale nadal mi pomaga. Rodzice nie pozostawili testamentu. Postanowieniem sądu z 1979 r. spadek po mojej mamie podzielono po 1/3 części na dzieci, tak samo po ojcu (postanowieniem z 2000 r.). Po śmierci matki, cały czas opiekowałam się domem i działką (ok. 10 ar) wraz z ojcem, a po śmierci ojca musiałam przeprowadzić gruntowne remonty z własnych środków, aby móc mieszkać w domu, który był wybudowany przed II wojną. Sama też opłacam podatki od 1997 r. (wcześniej z ojcem). Czy, jako jedyna zameldowana w domu rodzinnym, mogę wnieść sprawę o zasiedzenie po zmarłych rodzicach? W jakiej części, biorąc pod uwagę, że dziedziczę ustawowo.
22.07.2011
Teściowa mojej matki zmarła w 2005 r. i pozostawiła po sobie mieszkanie własnościowe. Nie sporządziła testamentu. W mieszkaniu pozostał syn zmarłej. Nie ma on żadnego źródła utrzymania i nie dokonuje opłat. Mieszkanie zostało zadłużone na ponad 10 000zł. Wspólnota mieszkaniowa założyła sprawę cywilną o podział spadku po zmarłej. Sąd postanowił, że moja matka nabyła spadek na podstawie ustawy w wysokości 2/8 po zmarłym mężu (a drugim synu zmarłej właścicielki mieszkania). Następnie otrzymała wezwanie do zapłaty 2/8 zadłużenia od wspólnoty. Czy musi zapłacić całą kwotę, czy doszło do przedawnienia (zadłużenie zaczęło się od roku 2006)? Czy dług powstały po śmierci spadkodawcy podlega dziedziczeniu? Jaka jest możliwość późniejszej sprzedaży tego mieszkania, jeżeli inni nabywcy spadku nie spłacą swojego zadłużenia? Czy fakt nabycia spadku (długu) powinna moja matka zgłosić do Urzędu Skarbowego?
21.12.2007
Dziadek przed śmiercią powołał do spadku za pomocą testamentu wnuki. Wujek (syn dziadka) jako spadkobierca ustawowy domagał się zasiedzenia „udziału 1/6 na podstawie prawa do zachowku” (ta 1/6 wynika z faktu, że dziadek miał troje dzieci). Sąd orzekł, że spadek w całości nabyły wnuki. Postanowienie uprawomocniło się. Wujek, który domaga się pieniędzy, otrzymał wcześniej od dziadka różne darowizny. Ponadto, nie posiadając tytułu prawnego, od około 10 lat zajmuje on lokal w spadkowej nieruchomości, za który nie płacił czynszu ani dziadkowi, ani nam. Czy wujek może rościć sobie prawo do zachowku czy też do jego uzupełnienia? Czy roszczenie z tytułu uzupełnienia zachowku uległo przedawnieniu? Czego my możemy od niego żądać, biorąc pod uwagę fakt, że zajmuje od lat lokal, z którego moglibyśmy ponosić pożytki?

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.