Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Wspólnoty mieszkaniowe

Montaż wodomierza bez zgody wspólnoty?





Jestem zainteresowana kupnem mieszkania w kamienicy (pełna własność), w którym woda jest liczona z ryczałtu, 6 m sześciennych na osobę. Po przeliczeniu osób zameldowanych, będę musiała płacić za 30 m miesięcznie. Właściciele i administracja kamienicy nie zgadzają się na założenie liczników pomiarowych na wodę, a chcę to zrobić na własny koszt.

Moje pytanie brzmi, czy mając mieszkanie własnościowe, muszę się dostosować do ich zaleceń?


Dostarczanie wody lub odprowadzanie ścieków odbywa się na podstawie pisemnej umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków zawartej między przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym a odbiorcą usług. W sytuacji, gdy odbiorcą wody jest wspólnota mieszkaniowa, to dostawca wody obciąża ją na podstawie wskazań licznika głównego znajdującego się na wejściu przewodu zimnej wody do budynku, a rozliczenie za usługi świadczone przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne na rzecz wspólnoty mieszkaniowej odbywa się na podstawie określonych w taryfie cen i stawek opłat za wodę oraz abonamentu za wodomierz główny. Zarząd wspólnoty mieszkaniowej jest obowiązany dokonać rozliczenia poszczególnych właścicieli lokali. Szczegółowe zasady tego rozliczenia wspólnota mieszkaniowa ustala, wprowadzając w drodze uchwały regulamin rozliczania kosztów zużytej wody i odprowadzanych ścieków.

W przypadku, gdy kupuje Pani lokal we wspólnocie mieszkaniowej, wstępuje Pani w pewien istniejący stan prawny zarządzania tą wspólnotą mieszkaniową. To nie Pani jest stroną umowy o dostawę wody, tylko wspólnota mieszkaniowa, więc to nie Pani może narzucać zasady rozliczania. Musi się Pani dostosować do zasad obowiązujących we wspólnocie mieszkaniowej.  Zatem zamontowanie wodomierzy, jeżeli zasady przyjęte przez wspólnotę mieszkaniową nie przewidują takiego sposobu rozliczenia, nic nie da. Zarząd wspólnoty mieszkaniowej nie będzie miał podstaw do rozliczenia według ich wskazań i obciąży Panią  zgodnie z przyjętymi we wspólnocie mieszkaniowej zasadami, a jeżeli Pani nie zapłaci – skutecznie ściągnie pieniądze w drodze sądowej.

Jeżeli będzie chciała Pani rozliczać się zgodnie ze wskazaniami wodomierzy, musi Pani przekonać sąsiadów do podjęcia uchwały o zmianie zasad rozliczania.

Na marginesie warto zaznaczyć, że sytuacja jest absurdalna i przy niewielkich kosztach wodomierzy już prawie niespotykana. Aby więc zmusić sąsiadów do montażu wodomierzy, warto nie meldować wszystkich mieszkańców, a np. jednego (nie ma już obowiązku meldunkowego) i płacić opłaty ryczałtowe tylko za jedną osobę, co powinno sąsiadom dać do myślenia, co do zasad jakimi się kierują przy rozliczeniu. Taka sytuacja w ogóle zmusiłaby mnie do analizy innych zasad, jakie obowiązują w tej wspólnocie mieszkaniowej i zastanowienia się, czy warto kupić lokal, mając sąsiadów i zarządcę żyjących mentalnie w początkach ubiegłego stulecia.  

07.07.2016


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.