Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Spadki, testamenty

Nieruchomość stanowi współwłasność osób będących z sobą w konkubinacie. Żadna nie jest w związku małżeńskim z kimkolwiek innym, ale jedna z nich ma dziecko. W wypadku śmierci któregokolwiek z konkubentów na mocy testamentu 1/2 udziału dziedziczy drugi konkubent. Jak zabezpieczyć się przed roszczeniem o zachowek przez dziecko?





Spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych zachowku (wydziedziczenie), tylko jeżeli uprawniony do zachowku:

  • wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego, np. stale nadużywa alkoholu lub narkotyków, urządza awantury – jednak musi być to działanie uporczywe;
  • dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności lub rażącej obrazy czci, np. pobił spadkodawcę lub bliską mu osobę, ale nie będzie wchodziła w rachubę sprzeczka ze spadkodawcą;
  • uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych, np. odmawia pomocy w przypadku ciężkiej choroby spadkodawcy.

Zatem aby kogoś wydziedziczyć, musi zaistnieć jedna z powyższych przesłanek. Ponadto przyczyny wydziedziczenia uprawnionego do zachowku powinny wynikać z treści testamentu i być w nim dokładnie opisane. Czy były podstawy do wydziedziczenia, oceni sąd. W przypadku gdy istnieją podstawy do wydziedziczenia i spadkodawca wydziedziczył swoje dziecko, nie ma ono żadnego prawa do zachowku. Jeżeli wydziedziczenie nie nastąpi, dziecko będzie miało prawo żądania wypłaty zachowku, jednak na obniżenie wysokości zachowku mogą mieć wpływ na przykład darowizny dokonane na to dziecko w trakcie życia spadkobiercy (wyposażenie za życia) oraz wartość ewentualnego majątku nabytego w spadku, jeżeli taki majątek dziecko to otrzyma.

27.10.2006


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.