Od 1 maja 2013 r. wynajmuję prywatne mieszkanie osobom fizycznym. Jednocześnie od wielu lat prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą niezwiązaną z najmem. W firmie rozliczam się na zasadach ogólnych (książka przychodów i rozchodów) i jestem podatnikiem VAT. Chciałabym rozliczać najem mieszkania, jako odrębne źródło przychodów opodatkowane na zasadzie ryczałtu 8,5 proc. Czy taka forma opodatkowania w mojej sytuacji będzie właściwa, co z podatkiem VAT od wynajmu? Wynajmowanie mieszkań jest zwolnione z VAT-u, ale czy ta kwestia dotyczy mnie, w związku z tym, że w ramach prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej jestem płatnikiem VAT.
Co do zasady najem lokalu jest odciążony podatkiem VAT. Jednakże przepisy podatkowe przewidują wiele zwolnień w zależności od konkretnych sytuacji, również w zakresie opodatkowania VAT-em wynajmu lokalu. I tak, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 36 ww. ustawy o VAT, zwalnia się od podatku od towarów i usług, usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub wyłącznie na cele mieszkaniowe części nieruchomości, na własny rachunek. Zatem, w Pana przypadku, wynajem mieszkania na cele mieszkaniowe, będzie korzystał ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.
Jeśli chodzi o wybór stawki podatkowej, to istnieją trzy podstawowe sposoby. Albo rozliczenie w ramach wykonywania działalności gospodarczej, albo na zasadach ogólnych, albo wreszcie w ramach ryczałtu. Aby skorzystać z możliwości opodatkowania ryczałtem, przychody z wynajmu lokalu mieszkalnego muszą być uzyskiwane poza działalnością gospodarczą, oraz lokale te nie mogą w tej działalności być zaliczane do środków trwałych, tylko stanowią majątek odrębny od działalności.
Aby skorzystać z opodatkowania ryczałtowego należy również dochować niezbędnych formalności, jak np. złożenie w odpowiednim czasie, odpowiedniej deklaracji podatkowej.