Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Spadki, testamenty

Od 22 lat ojciec mojego męża opłaca podatek za działkę rolną, na której stoi dom. Jest to ziemia po dziadkach męża. Nie było po ich śmierci żadnej sprawy spadkowej, a teść ma jeszcze czwórkę rodzeństwa, z których jeden brat mieszka w domu zlokalizowanym na tejże działce. Czy mój teść może przejąć tę działkę przez zasiedzenie skoro płaci za nią podatek i uprawia na niej ziemię, mimo że mieszka na niej ktoś inny, i zakładając, że rodzeństwo dobrowolnie nie będzie chciało zrzec się do niej praw?





Owszem, Pani teść może zasiedzieć tę działkę, bo jedną z przesłanek zasiedzenia jest to, aby rozporządzać rzeczą jak właściciel, a płacenie podatków, uprawianie ziemi itd. są przesłankami ku temu. Jednakże trzeba mieć na uwadze, że jest to zasiedzenie w złej wierze, ponieważ teść wie, że nieruchomość wchodzi do masy spadkowej, więc termin zasiedzenia w tym wypadku wynosi 30, a nie 20 lat.

Dodatkowo termin ten może zostać przerwany, gdy któryś z pozostałych spadkobierców zacznie dochodzić swoich praw, np. wniesie wniosek do sądu o dokonanie podziału i nabycia spadku, bowiem prawo do spadku nie przedawnia się, a jedynie nieruchomość do niego należąca może zostać zasiedzona.

13.02.2014


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.