Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Współwłasność

Odziedziczyłam działkę z zabudowaniami – 1/6 należy do mojej ciotki. Chciałam od niej odkupić 1/6 budynków (działkę pozostawiłaby sobie ona), jednak ciotka nie wyraża na to zgody. W odpisie życzy sobie 1/6 z całości działki, natomiast w podwórzu nie chce areału, a tylko korzystać z należnych jej budynków. Zastanawiam się czy jest to dobre rozwiązanie, ona będzie korzystać z budynków w obejściu, a za podwórko będę ja płacić podatek, bo uzasadni to tak, że w zapisie nie ma zapisanego podwórka.





Współwłasność polega na tym, że właścicielowi przysługuje udział w całej nieruchomości. Jeżeli grunt wchodzący w skład nieruchomości jest zabudowany, to właściciel ma taki sam udział zarówno w gruncie, jak i budynku. Nie jest możliwe inne określenie udziału w gruncie, a inne w budynku. Ponadto współwłaściciel niezależnie od wysokości udziału ma prawo do całej nieruchomości.

Współwłaściciele mogą umówić się co do zasad korzystania z nieruchomości, dzieląc ją do korzystania, co nie zmienia jednak udziałów we współwłasności. Każdy ze współwłaścicieli może też żądać sądowego zniesienia współwłasności. Jednak w praktyce, aby z takim żądaniem do sądu wystąpić, trzeba na przykład mieć pieniądze na spłatę wartości udziałów pozostałych współwłaścicieli, albo budynek musi być na tyle duży, by można było go podzielić między współwłaścicieli na samodzielne lokale mieszkalne.

03.09.2014


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.