Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Współwłasność

Po sprawie o stwierdzeniu nabycia praw do spadku krewnemu przyznano 1/6 udziału w majątku, jakim jest domek o pow. 90 m kw. Czy może on domagać się zamieszkania w tym domku? Z obliczeń wynika, że przysługuje mu 15 m kw.





Krewnemu przysługują takie same prawa jak pozostałym współwłaścicielom. Natomiast błędną interpretacją jest przyjmowanie, że skoro ktoś nabył udział wynoszący 1/6 część w nieruchomości, a budynek ma 90 m kw., to nabył prawo do 15 m kw. Niezależnie od posiadanego udziału każdy ze współwłaścicieli ma bowiem prawo do korzystania z całej nieruchomości, o ile w stosownej umowie strony nie określą inaczej.

Jeżeli nie jest możliwe zgodne współkorzystanie z nieruchomości, to tę współwłasność należy znieść w drodze umownej (jeżeli współwłaściciele są zgodni) lub w drodze sądowej (jeżeli brak tej zgody). Jeżeli w przedmiotowym domu zamieszkuje tylko jeden ze spadkobierców, a pozostali są współwłaścicielami tylko „na papierze", to przy tak małej powierzchni budynku znieść współwłasność (dokonać działu spadku) można tylko poprzez przyznanie nieruchomości jednemu współwłaścicielowi z obowiązkiem spłaty pozostałych. Z takim wnioskiem powinien wystąpić współwłaściciel zajmujący nieruchomość w celu uregulowania takiego stanu posiadania. Z wnioskiem tym może wystąpić również krewny, żądając spłaty swojego udziału. Jeżeli nieruchomość nie jest zajmowana przez żadnego ze spadkobierców, najlepszym rozwiązaniem będzie jej sprzedaż i podział uzyskanego przychodu proporcjonalnie do posiadanych udziałów.

11.12.2007


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.