Mam pytanie dotyczące podziału nieruchomości rolnej. Nie można dzielić takiej nieruchomości na działki mniejsze niż 0,3 ha, z kilkoma wyjątkami. Jednym z nich jest możliwość wydzielenia działki mniejsze niż wspomniane 0.3000 ha, jeżeli zostanie ona dołączona do sąsiadującej nieruchomości. Co jednak w takim przypadku z pozostałą częścią działki rolnej? Czy może ona wówczas stać się działką mniejszą niż 0,3000 ha. Dla zobrazowania problemu podaję przykład. Mamy działkę o powierzchni 45 arów, chcemy ją podzielić i przyłączyć część do sąsiadującej działki. Teraz moje pytanie. Czy możemy przyłączyć, np. 20 arów (pozostała działka będzie wtedy mieć 25 arów, czyli mniej niż 0,3000 ha)? Czy możemy przyłączyć jedynie działkę o wielkości poniżej 15 arów tak, żeby pozostała działka miała co najmniej 0,3000 ha? Mam nadzieję, że dobrze zobrazowałam problem, bardzo proszę o odpowiedź.
Podział nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w planach miejscowych na cele rolne i leśne, a w przypadku braku planu miejscowego wykorzystywanych na cele rolne i leśne, powodujący wydzielenie działki gruntu o powierzchni mniejszej niż 0,3000 ha, jest dopuszczalny. Pod warunkiem, że działka ta zostanie przeznaczona na powiększenie sąsiedniej nieruchomości lub dokonana zostanie regulacja granic między sąsiadującymi nieruchomościami. W decyzji zatwierdzającej podział nieruchomości określa się termin na przeniesienie praw do wydzielonych działek gruntu, który nie może być dłuższy niż 6 miesięcy od dnia, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna.
Zatem nie ma znaczenia to, jakiej wielkości działka pozostanie. Ważne, że działka wydzielana w celu powiększenia nieruchomości sąsiedniej ma być mniejsza niż 30 arów. Jednak chyba nie rozumie Pani znaczenia powiększenia nieruchomości sąsiedniej. Sąsiednia nieruchomość to nieruchomość będąca własnością innej osoby. Pani nie może być właścicielem sąsiedniej nieruchomości, bo wtedy to jedna nieruchomość. Przepis ten określa sytuację, w której wydziela się część nieruchomości w celu zawarcia aktu notarialnego i przeniesienia jej własności na właściciela sąsiedniej nieruchomości. Ma to na celu z reguły regulację granic lub tworzenie bardziej ergonomicznych nieruchomości.
Paweł Puch
prawnik