Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   

Powstanie odrębnej własności lokalu

Zgodnie z art. 7 ust. 1 i 2 ustawy, z 24 czerwca 1994 r., o własności lokali (DzU 2000 r. Nr 80 poz. 903 ze zm.) odrębną własność lokalu można ustanowić w drodze umowy, a także w drodze jednostronnej czynności prawnej właściciela nieruchomości albo orzeczenia sądu znoszącego współwłasność. Przy czym umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokalu powinna być dokonana w formie aktu notarialnego. Jednocześnie do powstania tej własności niezbędny jest wpis do księgi wieczystej.

Sąd Najwyższy uchwałą, z 21 lutego 2008 r., o sygn. akt III CZP 152/07, podkreślił również, że charakter konstytutywny wpisu do księgi wieczystej odrębnej własności lokalu dotyczy także ujawniania takiej własności na podstawie postanowienia sądu o zniesieniu współwłasności nieruchomości.

Tak więc, by powstała odrębna własność, a zwykle także wspólnota mieszkaniowa, konieczny jest wpis do księgi wieczystej postanowienia o zniesieniu współwłasności. Nie wystarczy więc posiadanie prawomocnego orzeczenia sądu, a koniecznym jest jego ujawnienie w stosownej księdze wieczystej, co będzie dopiero skutkowało wydzieleniem odrębnej własności lokali. Dopiero z tą datą powstanie też wspólnota mieszkaniowa.

Autor: Brunon Paul, radca prawny
Źródło: KRN.pl,  2008.03.05
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Majątek wspólnoty mieszkaniowej
Artykuł
Majątek wspólnoty mieszkaniowej