Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Współwłasność

Prawo własności a części wspólne





Chciałabym prosić o poradę w następującej sprawie: jestem właścicielem mieszkania w budynku wielorodzinnym i posiadam zarazem 20 proc. udziałów w częściach wspólnych tegoż budynku oraz przynależnej do niego działce. Chciałabym wydzielić moją część poddasza (w chwili obecnej jest tam po prostu wspólny strych na całej powierzchni), a chcę, aby wydzielono i przydzielono mi część nad moim mieszkaniem, ponieważ zamierzam dokonać jego adaptacji na pomieszczenia mieszkalne (dobudowując schody z mieszkania). Chciałabym jednocześnie wydzielić moją część działki, ponieważ zamierzam postawić garaż, a w chwili obecnej cały teren jest zagospodarowany przez sąsiadów (taki stan zastałam po wprowadzeniu się).

Uprzejmie proszę o poradę, czy możliwe jest wyżej opisane wydzielenie mojej własności oraz gdzie należy się udać w takiej sprawie.

Pani prawo własności ogranicza się do lokalu mieszkalnego. Z części wspólnych tj. strychu, klatki schodowej czy działki z budynkiem maja prawo korzystać wszyscy współwłaściciele razem, w taki sposób, jaki da się pogodzić z korzystaniem przez innych właścicieli. Między współwłaścicielami może dojść do określenia sposobu korzystania. Na przykład w ten sposób, że właściciele wszyscy lub niektórzy uzyskują prawo do postawienia garażu, czy wyłącznego korzystania ze strychu. Kupiła Pani lokal w budynku, w którym takiego podziału do korzystania z nieruchomości wspólnej już dokonano. Pani poprzednik prawny przy dokonywaniu tego podziału nie zadbał, aby w podziale tym uczestniczyć też. aby na przykład uzyskać prawo do postawienia garażu. Taki stan prawny Pani kupiła i na taki stan prawny Pani się więc zgodziła. Zatem Pani możliwość zajęcia części strychu czy postawienia na nieruchomości garaży zależy od zgody właścicieli lokali. Jeżeli tej zgody Pani nie uzyska, zmiana sposobu korzystania z nieruchomości ustalonego między współwłaścicielami może nastąpić tylko na drodze powództwa sądowego.

03.08.2016


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.