Proszę o komentarz do art. 688 z cyfrą 1 Kodeksu cywilnego. Szczególnie chodzi mi o solidarną odpowiedzialność za opłaty z tytułu użytkowania lokalu mieszkalnego stale zamieszkujących z najemcą osób pełnoletnich. Sytuacja szczególna dotyczy momentu uzyskania pełnoletności w okresie zamieszkiwania w lokalu. Jak wygląda wskazana odpowiedzialność przed tym dniem. Zaznaczam, że dochodzimy solidarnej zapłaty od osoby już pełnoletniej, która stale zamieszkiwała w tym lokalu przed i po uzyskaniu pełnoletności.
Zgodnie z art. 688 z cyfrą 1 Kodeksu cywilnego za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie. Odpowiedzialność tych osób ogranicza się do wysokości czynszu i innych opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania.
Należy zwrócić uwagę, że przepis ten za zapłatę czynszu i innych należnych opłat czyni odpowiedzialną także osobę pełnoletnią zamieszkującą z najemcą. Odpowiedzialność ta ma charakter solidarny z najemcą, czyli wierzyciel może wedle własnego wyboru żądać wykonania zobowiązania w całości lub w części od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna. Spełnienie świadczenia przez któregokolwiek z dłużników zwalnia z długu pozostałych. Ponadto odpowiedzialność ta ogranicza się do wysokości czynszu i innych opłat należnych za okres stałego zamieszkiwania, a nie od momentu osiągnięcia pełnoletności.
W związku z powyższym należy uznać, że osoba stale zamieszkująca z najemcą z chwilą osiągnięcia pełnoletności stała się odpowiedzialna za zapłatę czynszu i innych należnych opłat, a odpowiedzialność ta dotyczy całego okres jej stałego zamieszkiwania w lokalu.