Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Najem nieruchomości

Przy umowach najmu na czas określony w momencie wygaśnięcia umowy i nie przedłużenia terminu jej obowiązywania lokator powinien opuścić lokal wynajmowany. Ale jeśli dobrowolnie nie chce tego uczynić, to co może zrobić właściciel? Czy w tym wypadku również trzeba się starać o nakaz eksmisji? I co, jeśli owym lokatorem jest panna z dwójką dzieci, a termin wygaśnięcia umowy to listopad?





Umowa wygasa albo w wyniku upływu okresu, na jaki została zawarta, albo z powodu jej wypowiedzenia. Dopiero z tą chwilą lokator ma obowiązek się wyprowadzić, a jeżeli tego nie robi, staje się dzikim lokatorem i dopiero z tą chwilą można żądać jego usunięcia. Aby usunąć lokatora, trzeba przeprowadzić postępowanie eksmisyjne. Stosowanie samopomocy w tym zakresie może spowodować późniejsze ponoszenie odpowiedzialności karnej, a bez wątpienia nie rozwiąże kwestii najmu.

Jednak w związku z tym, że umowa wygasła, właściciel nie ma wobec dzikiego lokatora tych obowiązków, które przepisy nakładają na niego w stosunku do zwykłego lokatora.

22.10.2007


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.