Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Najem nieruchomości

Razem z trzema współlokatorami zajmuję 3-pokojowe mieszkanie. Podpisaliśmy umowę z właścicielami na czas określony (bez określenia sposobu wypowiedzenia). W umowie kolega (który współdzieli pokój dwuosobowy) widnieje jako główny najemca, my jesteśmy „pozostałymi najemcami”. Po 6 miesiącach główny najemca wypowiedział umowę, zastrzegając, że wypowiedzenie dotyczy tylko jednego pokoju. Właściciele zgodzili się na takie rozwiązanie. Jako pozostali najemcy nie zostaliśmy wcześniej poinformowani o planach naszego współlokatora, nie zapytał nas również, czy chcemy pozostać w mieszkaniu. W umowie nie zostało uwzględnione, kto zajmuje który pokój. Wynajem dotyczył całego mieszkania, a nie pojedynczych pokoi. Czy w takim przypadku zaakceptowane przez właściciela wypowiedzenie obowiązuje także pozostałych najemców? Czy właściciele mogą żądać zapłaty całej kwoty od osób, które pozostają w mieszkaniu? Czy pozostali najemcy mogą wyprowadzić się w tym samym czasie co główny najemca?





Sytuacja najmu jednego lokalu przez kilka osób może mieć dwojaką postać w zależności jak strony ułożyły treść umowy. Albo kilka osób jest najemcami do całości lokalu albo lokal ma wprawdzie kilku najemców ale każdy wynajmuje określoną jego część np. dany pokój . W pierwszym przypadku jeżeli inaczej nie zastrzeżono w umowie wypowiedzieć umowę zgodnie z warunkami w umowie może każdy z najemców i po upływie okresu wypowiedzenia umowa przestaje obowiązywać. W takiej sytuacji pozostali najemcy muszą zawrzeć umowę z właścicielem na nowych warunkach albo wyprowadzić się wraz z najemcą, który wypowiedział umowę. W drugim przypadku każdy z najemców ma indywidualne warunki najmu (niezależnie czy zawarto je w jednej umowie czy w kilku oddzielnych na każdy pokój). Wówczas wypowiedzenie umowy przez jednego z najemców powoduje wówczas tylko zwolnienie tej części lokalu, której jego najem dotyczy.

Jeżeli w przedmiotowej sprawie najem przez kilku najemców dotyczył całego lokalu, a nie poszczególnych części lokalu przez poszczególnych najemców to jeden z najemców nie mógł wypowiedzieć najmu tylko co do części lokalu bo przedmiotem najmu był cały lokal. Jego wypowiedzenie najmu należy zatem interpretować po prostu jako wypowiedzenie umowy, a zatem dotyczy także pozostałych najemców. Pozostali najemcy albo więc porozumieją się z właścicielem co do zawarcia nowej umowy na nowych warunkach albo po okresie wypowiedzenia wyprowadzą się wraz z najemcą, który wypowiedział umowę.

23.02.2015


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.