Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Spadki, testamenty

Rok temu zmarła moja mama. W testamencie zapisała nieruchomość (dom i działkę) mnie i swojemu mężowi po połowie, z czego 1/8 działki zapisała mu jeszcze za życia. Jej wnuczka z pierwszego małżeństwa (nie tego, w którym dorobiła się tej nieruchomości) domaga się zachowku po 20 latach nieokazywania znaków życia. Czy zachowek rzeczywiście jej się należy?





Zstępnym (dzieci, wnuki, prawnuki), małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by im przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek). Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku – bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu – przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.

Przy czym darowiznę uczynioną przez spadkodawcę uprawnionemu do zachowku zalicza się na należny mu zachowek. Jeżeli uprawnionym do zachowku jest dalszy zstępny spadkodawcy (wnuczka), zalicza się na należny mu zachowek także darowiznę uczynioną przez spadkodawcę wstępnemu uprawnionego (np. jego rodzicowi). Darowizny te powodują zmniejszenie wielkości zachowku.

Jeżeli zatem zmarła nie wydziedziczyła wnuczki w testamencie, a w przypadku braku testamentu wnuczka dziedziczyłaby po zmarłej, to przysługuje jej prawo do zachowku.. Jednak swoje roszczenia musi ona zrealizować w drodze postępowania sądowego, przy czym roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku przedawniają się z upływem lat trzech od ogłoszenia testamentu i po tym czasie nie jest już możliwe dochodzenie zachowku.
24.09.2007


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.