Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Inne

Rozwiązałem spółkę cywilną zostało trochę długów: kredyt i zobowiązania wobec kontrahentów na ponad 70 tys. zł. Założyłem nową firmę, która zajmuje się tym samym, co spółka. Mam dom, który nie jest obciążony żadną hipoteką. Chcę ustanowić darowiznę tego domu na syna. Czy w razie niespłacenia długów jest możliwość, aby podarowany dom był zagrożony komornikiem (słyszałem, że jest możliwość sądowego zniesienia darowizny w przypadku udowodnienia celowego przepisania domu na inną osobę)?





Przepisy prawa przewidujące ochronę wierzycieli w razie niewypłacalności dłużnika przewidują, że gdy wskutek czynności dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeśli:
  • dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli,
  • osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć.
Ponadto, jeżeli wskutek takiej czynności uzyskała korzyść osoba będąca w bliskim z nim stosunku (np. syn), domniemywa się, że osoba ta wiedziała, iż dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli. Uznanie za bezskuteczną czynności dłużnika następuje w drodze powództwa lub zarzutu przeciwko osobie, która uzyskała korzyść (np. obdarowanemu). Nie należy mylić jednak bezskuteczności z unieważnieniem umowy, gdyż w wyniku unieważnienia, np. umowy darowizny, właścicielem stałby się znowu darujący, natomiast w wyniku uznania bezskuteczności umowy w stosunku do danego wierzyciela nieruchomość pozostaje własnością obdarowanego, lecz wierzyciel dłużnika może z pierwszeństwem przed wierzycielami obdarowanego dochodzić zaspokojenia z tych przedmiotów majątkowych, które wyszły z majątku dłużnika (np. z darowanej nieruchomości). Obdarowany może zwolnić się od zadośćuczynienia roszczeniu wierzyciela, jeżeli zaspokoi tego wierzyciela albo wskaże mu wystarczające do jego zaspokojenia mienie dłużnika. Uznania czynności prawnej za bezskuteczną nie można żądać po upływie pięciu lat od daty tej czynności.

29.12.2007


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.