Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:




   
porady prawnika
Sprzedaż nieruchomości

Sprzedaję mieszkanie spółdzielcze własnościowe, którego jestem jedynym właścicielem, ale moje rodzeństwo ma sądownie zagwarantowane prawo zamieszkiwana w nim. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży chcemy podzielić na trzy części, ale nieformalnie. Wszyscy troje postanowiliśmy przeznaczyć środki na zakup mieszkań. Z tego, co wiem, mogę uniknąć konieczności zapłacenia podatku, pod warunkiem, że w ciągu 14 dni złożę do US oświadczenie o przeznaczeniu pieniędzy właśnie na lokal mieszkalny. Czy moje rodzeństwo również musi składać takie oświadczenia? A czy przekazanie rodzeństwu po 1/3 kwoty sprzedaży może być potraktowane jako darowizna i obłożone podatkiem?





Tylko osoba, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, może je sprzedać. Może to zrobić również wbrew innym lokatorom i tylko jej przysługuje formalnie prawo do uzyskania ceny sprzedaży, a więc i do przeznaczenia jej na określony cel i w ten sposób rozliczenia jej wobec urzędu skarbowego. W takiej sytuacji przekazanie kwot pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży innym osobom należy uznać za darowiznę.
Z umową sprzedaży wiążą się określone koszty, co do których zwyczajowo przyjęło się, że ponosi je strona kupująca. Zatem w większości przypadków sprzedaż nieruchomości czy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie pociąga dla sprzedającego, o ile nie korzysta z usług pośrednika, żadnych kosztów. Uzyskana cena sprzedaży niezależnie od jej wysokości (może być to kilka tysięcy, jak również kilka milionów złotych) nie jest też w większości przypadków traktowana jako źródło dochodu i ze sprzedażą nie wiąże się obowiązek ani wykazania tej kwoty w rocznym rozliczenia podatkowym, ani zapłaty jakiegokolwiek podatku.
Jednym z nielicznych wyjątków od tej zasady jest sytuacja, gdy dana osoba kupuje nieruchomość lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a następnie sprzedaje je przed upływem 5 lat od zakupu. W takiej sytuacji po stronie sprzedającego powstaje obowiązek zapłaty podatku dochodowego w wysokości 10%. Kwoty tej nie łączy się z dochodami z innych źródeł i nie wykazuje w rocznym zeznaniu podatkowym. Sprzedający ma obowiązek zapłacić podatek w terminie do 14 dni od dnia sprzedaży, chyba że w terminie tym złoży oświadczenie, że kwotę tę przeznaczy w ciągu 2 lat na realizację „swojego własnego celu mieszkaniowego”, np. kupno innego mieszkania, domu albo ich remont
Należy jednak zwrócić uwagę, że 10% podatek dochodowy nie dotyczy sytuacji, gdy nieruchomość nabyto w spadku czy w drodze darowizny. Osoba, która stała się właścicielem nieruchomości w taki sposób, nie zapłaci wyżej wymienionego podatku dochodowego, nawet jeżeli sprzedaje nieruchomość po upływie kilku dni od uzyskania prawa własności.

05.10.2007


wersja do druku

poleć znajomemu

ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.